Quantcast
Channel: plan b - digitalna pop kultura » Pop kultura
Viewing all 836 articles
Browse latest View live

Najbolji zabranjeni filmovi

$
0
0
clockwork

Svi filmovi s današnje ljestvice u određenom su trenutku bili zabranjeni za prikazivanje, ali danas ih je sve moguće legalno pogledati (ako nemate peh pa živite u Maleziji ili na Filipinima) i provjeriti zbog čega su bili meta cenzora. Jednako tako, svi filmovi s današnje ljestvice redom su umjetnički uspjela ostvarenja zbog čega smo izostavili neke poznatije zabranjene, ali kvalitetom mnogo lošije naslove (Caligula, Faces of Death, I Spit On Your Grave, Cannibal Holocaust…). Sudeći prema zabranjenim naslovima, seks, nasilje i religija pouzdani su aduti želite li snimiti kontroverzan film.

Paklena naranča (1971.)

Stanley Kubrick već je sa svojim ranijim filmom Staze slave imao dosta problema oko prikazivanja u Francuskoj, a sam je zabranio prikazivanje svojih filmova u zemljama Istočnog bloka. No njegov svakako najkontroverzniji film adaptacija je romana Paklena naranča Anthonyja Burgessa, koja je po premijeri bila zabranjena u Irskoj, Singapuru, Maleziji, Južnoj Koreji i Španjolskoj, dok su bijesni (i očito upitnog mentalnog zdravlja) fanovi u Britaniji Kubricku i obitelji slali prijeteća pisma. Nakon što se dogodilo i nekoliko zločina inspiriranih filmom, Kubrick je povukao Paklenu naranču iz britanskih kina. U Americi se film prikazivao s oznakom X, ali je nakon što je Kubrick maknuo 30-ak sekunda eksplicitnog seksa označen blažim R, pa ga mlađi od 17 godina ne bi smjeli gledati bez pratnje odraslih. Desetak godina nalazio se i na popisu zabranjenih filmova Katoličke Crkve.

Click here to view the embedded video.

Posljednji tango u Parizu (1972.)

Glumica Maria Schneider, protagonistica vjerojatno najslavnije filmske scene seksa, smatrala je kako joj je uloga što ju je odradila kao 19-godišnjakinja zauvijek uništila život te je otkrila da se osjećala silovano nakon snimanja scene s Marlonom Brandom (s kojim je ostala u prijateljskim odnosima, ali ”dugo nisu razgovarali o filmu”). Ne čudi stoga što se nikada više nije skinula pred kamerama premda je odigrala 50-ak uloga. Na premijeri filma u Parizu fanovi su više sati čekali u redovima, dok je primjerice u Americi rulja okupljena oko kina vikala posjetiteljima da su perverznjaci. Brojne lokalne vlasti pokušale su zabraniti film, a prikazivanje je privremeno zaustavljeno nakon prijetnje bombom. Film je zabranjen u Kanadi, Južnoj Koreji, Španjolskoj, Portugalu, Čileu i Italiji gdje je krenuo u kinodistribuciju, ali je potom zaplijenjen te je redatelj Bertolucci osuđen na četveromjesečnu zatvorsku kaznu. Britanci su pak izrezali spornu scenu prije distribucije, dok su Talijani tek 15 godina nakon snimanja dobili priliku pogledati film u izvornoj verziji.

Click here to view the embedded video.

Posljednja kuća na lijevo (1972.)

Premda već godinama nije u formi, Wes Craven itekako je zaslužio posebno mjesto u povijesti horor žanra, a njegov se veliki dar za plašenjem gledatelja mogao primijetiti već u debitantskom ostvarenju Posljednja kuća na lijevo. Craven je napisao, montirao i režirao film inspiriran Djevičanskim izvorom Ingmara Bergmana, a ova osvetnička priča s prizorima silovanja, sakaćenja i ubijanja odmah je imala problema s cenzorima u mnogim zemljama, a poglavito u Velikoj Britaniji gdje je originalna verzija prikazana tek sredinom 80-ih na VHS-u. U Britaniji su konačno ukinuli zabranu prikazivanja ovog sjajnog filma tek 2008. godine, a u Australiji je film bio zabranjen duže od 30 godina. Sam Craven priznao je da su originalnu verziju vidjeli tek rijetki, jer je nekoliko scena zauvijek nestalo.

Click here to view the embedded video.

Pink Flamingos (1972.)

Kultni nezavisni filmaš John Waters napisao je, režirao, producirao, montirao i sam u cijelosti snimio ovaj film tijekom nekoliko vikenda. S obzirom na to da je pred kamerama okupio raznoliku ekipu svojih prijatelja i sam komponirao glazbu, ne čudi što je budžet iznosio nevjerojatnih deset tisuća dolara. No nakon što je dovršen ovaj pomaknuti film s obiljem eksplicitnog prikazivanja raznoraznih gadarija (jedenje izmeta u izvedbi Watersova čestog suradnika drag queen Divine), uslijedile su zabrane u Australiji, Norveškoj i kanadskoj provinciji Nova Škotska, dok se u ostatku Kanade mogla prikazivati cenzurirana verzija. Zabrana je ukinuta tek 25 godina nakon snimanja filma.

Click here to view the embedded video.

Istjerivač đavola (1973.)

Klasik Williama Friedkina danas ima status jednog od najutjecajnijih naslova, mnogi ga nazivaju i najboljim hororom u povijesti, a ujedno spada i među filmove s najvišom zaradom s obzirom na budžet. Priče o projekcijama ovoga filma već su legendarne (padanje gledatelja u nesvijest, liječničke intervencije i sl.), a posebno strogi Britanski odbor za ćudoređe na filmu BBFC (British Board of Film Censorship) duže od 15 godina odbijao je dati dozvolu za njegovo prikazivanje. Navodno je bio zabranjen u Tunisu, Finskoj i mnogim lokalnim jedinicama, a jednako je nepoželjan bio i trailer za ovaj film.

Click here to view the embedded video.

Teksaški masakr motornom pilom (1974.)

Kultni horor Tobea Hoopera danas se smatra žanrovskim klasikom, a riječ je o izuzetno utjecajnom naslovu koji je dobio mnogo nastavaka i remakeova te je poprilično definirao pravila slasher-horora. Međutim, u vrijeme premijere taj je eksplicitno nasilan film izazvao brojne prosvjede pa je povučen iz mnogih američkih kinodvorana, a imao je zabranu prikazivanja i u Australiji, Brazilu, Irskoj, Norveškoj i Velikoj Britaniji.

Click here to view the embedded video.

Salo (1975.)

Film temeljen na knjizi legendarnog Marquisa de Sadea nije ni mogao imati drukčiju sudbinu od one koja ga je zatekla. Ovaj art-film i ujedno posljednje ostvarenje talijanskog klasika Piera Paola Pasolinija prepun je scena mentalnog, fizičkog i psihičkog zlostavljanja (što uključuje jedenje fekalija, kao i maloljetne glumce). Film je odmah zabranjen u Maleziji, Singapuru, Australiji i Novom Zelandu, gdje je u međuvremenu zabrana ukinuta. Britanci su do 2000-te gledali cenzuriranu verziju, dok je sredinom devedesetih američka policija uhitila vlasnika trgovine u kojoj se mogao posuditi taj film, što je izazvalo potpisivanje peticije (potpisali su je, između ostalih, Martin Scorsese i Alec Baldwin) za njegovo oslobađanje. Sam je redatelj ubijen tri tjedna prije premijere, zbog čega je osuđen tada maloljetni homoseksualac Giuseppe Pelosi koji se bavio prostitucijom. Pelosi je tri desetljeća poslije povukao svoje priznanje i počeo tvrditi da je ubojstvo priznao zbog prijetnji, izjavivši da su ”redatelja ubila tri muškarca s južnjačkim naglaskom vrijeđajući ga da je prljavi komunist”. No prije devet godina pojavili su se dokazi koji upućuju na to da se Pasolini išao sastati s ucjenjivačem koji mu je ukrao neke filmske role upravo iz ovog filma, što upućuje na svježe tragove, ali sudac je zaključio da nema dovoljno dokaza za te tvrdnje pa nije zatražio novu istragu.

Click here to view the embedded video.

Brianov život (1979.)

I dok je većina filmova na ovoj ljestvici imala zabranu prikazivanja zbog eksplicitnog prikazivanja gadosti i nasilja te pripadaju žanru horora, nevjerojatno zvuči podatak da se na meti cenzora našla i komedija legendarne skupine Monty Python. Ta urnebesno duhovita religiozna satira odmah je optužena za blasfemiju te je izazvala proteste religioznih skupina. Gotovo četrdesetak lokalnih vlasti u Velikoj Britaniji zabranilo je prikazivanje filma, a humor montipajtonovaca nisu razumjele ni vlasti u Irskoj i Norveškoj, koje su film također doživjele blasfemično. U Americi je pak dobio oznaku R, no ipak je postao najgledaniji britanski film godine u američkim kinima.

Click here to view the embedded video.

Posljednje Kristovo iskušenje (1988.)

Kontroverzni film Martina Scorsesea adaptacija je istoimenog romana Nikosa Kazantzakisa, autora proslavljenog Grka Zorbe. Inače, Kazantzakis je i sam izazvao dosta kontroverzi te je zbog svojih radova izopćen iz ortodoksne grčke crkve (nije im se svidio ni navodno mnogo bolji Christ Recrucified), pa ne čudi što je ekranizacija njegova djela također glasno odjeknula. Scorsese je naglasak stavio na realistično portretiranje Isusa kao čovjeka od krvi i mesa, zbog čega su primjerice francuski kršćanski fundamentalisti čak postavili eksploziv u kinodvorani u kojoj se prikazivao film te je tom prilikom ozlijeđeno 13 osoba. Film je bio zabranjen u Turskoj, Meksiku, Čileu, Filipinima i Argentini.

Click here to view the embedded video.

Ichi the Killer (2001.)

Legendarni japanski filmaš Takashi Miike oduvijek je bio zainteresiran za psihotične likove i eksplicitno prikazivanje nasilja, a vjerojatno je najdalje otišao u ovoj kultnoj adaptaciji istoimene mange. I doista, rijetko dobijete priliku na ekranima vidjeti ovako perverzan i eksplicitan prikaz nasilja i mučenja, pa ne čudi što su tijekom projekcija filma na festivalima u Torontu i Stockholmu gledatelji prilikom ulaska u dvoranu dobivali i vrećice za povraćanje (navodno su stasiti Švedi padali i u nesvijest). S obzirom na sve to, film je u Njemačkoj prikazan doslovce masakriran na montažnom stolu i bez niza spornih scena, dok su ga brojne druge zemlje zabranile. Tako je Ichi the Killer i danas zabranjen u Maleziji i Norveškoj.

Click here to view the embedded video.


Retro-futurizam iz Portlanda stiže u Močvaru

$
0
0
SM2

Synth-pop duo Soft Metals iz Portlanda, Oregon, s trenutnom adresom u Los Angelesu, premijerno nastupaju pred domaćom publikom u sklopu europske turneje na kojoj promoviraju aktualni album ‘Lenses‘.

U proljeće 2009. godine, Patriciju Hall i Iana Hicksa povezuje zajednička ljubav prema sintesajzerskoj glazbi 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća, kada počinju pisati i snimati pjesme inspirirane eksperimentalim elektroničkim zvukovima, filmskim soundtrackovima, ranom industrial te minimal synth pop, chicago house i techno glazbom, tematski obrađujući razne teme, od života, ljubavi, konflikta, filmova i književnosti pa sve do smrti, dobivajući finalni produkt koji se može smjestiti negdje između synth pop i elektronske dance glazbe.

Do sada su Soft Metals izdali dva izvrsna albuma: ‘Soft Metals’ iz 2011. godine i prošlogodišnji ‘Lenses’, kao i remix kompilaciju ‘The Remixes’ iz 2012. godine, te nekoliko EP-jeva i singleova. Pozornicu su dijelili s izvođačima poput GLASS CANDY, CHROMATICS, Health i mnogim drugima.

Audiovizualan duo YusYus, koji iz zajedničke ljubavi prema minimal synth glazbi osnivaju Nemanja Stojanović i Aleksandra Pavlović, novo je i vruće otkriće koje nam dolazi iz Subotice. Do sada YusYus ima izadna dva singlea na vinylu, ‘Forever’ na J.A.M. Traxx i ‘Symobls Of Death’ na ‘Perfekt Funktion’ te digitalan single ‘Ticking Clocks’ na kompilaciji Sever-severozapad 3. Trenutno stvaraju nove pjesme, u pripremi je i prvo EP izdanje a ovom će prilikom ekskluzivno izvesti upravo te materijale.

Uz koncert Soft Metalsa, izvrstan cjelovečernji Hladni rat! – multilateralno prihvaćena synth-specijalizirana inkarnacija Žive Muzike drži vas budnima na after partyju!

Ulaznice u predprodaji po 50 kuna, na dan koncerta po 65 kuna. Kupiti možete u sustavu Entrio te na svim službenim predprodajnim lokacijama. Više na: www.lynxlynxmusic.com i www.zivamuzika.hr

Zdrava usna šupljina za zdravo tijelo

$
0
0
zubi-smile

Zdravi zubi, desni i usna šupljina kao cjelina ključni su za opće zdravlje organizma. Dakle, lijep osmijeh dolazi i treba doći do punoga sjaja tek kada je postignuta idealna oralna njega. Svakodnevna njega podrazumijeva četkanje ujutro i uvečer, dok četkanje nakon obroka nije potrebno imate li zdrave desni i zube. Kod nekih bolesti poput paradentoze preporučuje se četkanje nakon svakog obroka kako bi se spriječilo nakupljanje štetnih bakterija.

Opet, ako vam desni ne krvare i/ili nisu bolni, nema potrebe opsesivno četkati tri do četiri ili više puta dnevno, no svakako usvojite naviku redovitog čišćenja zuba koncem, i to svake večeri prije odlaska na spavanje. Neki će stomatolozi reći da bi čišćenje koncem bilo dovoljno prakticirati svaku drugu večer, što je također bolje nego da uopće ne koristite konac. Bitno je taj konac pravilno koristiti kako ne biste oštetili desni i mehanički, svojim rukama, uzrokovali povlačenje, čime možete uzrokovati dentinsku preosjetljivost.

Prilikom odabira konca svakako vam preporučujem onaj bez sloja voska. Možda neće biti ugodan poput glatkog, no neće biti obložen voskom dobivenim iz nafte – sintetski vosak, cera microcristallina, umjetan je derivat te tamne dobro poznate supstance. Meni je u početku bilo grozno naviknuti se na neobloženi zubni konac, no sada mi onaj s voskom, ako ga slučajno moram upotrijebiti, ne pruža isti osjećaj dobro očišćenog prostora između zuba.

Danas je većina zubnog konca od nekog oblika najlona koji je također derivat petroleja, odnosno nafte, i to vrlo vjerojatno nećete moći izbjeći, no pazite da vaš sljedeći konac ne sadrži sastojke koje ću sada spomenuti. Nemojte kupovati zubni konac koji sadrži natpis ”antibakterijski” jer će vrlo vjerojatno sadržavati supstance koje pozitivno djeluju na neke bolesti, ali isto tako sa sobom nose i nuspojave. Primjerice, supstanca nazvana Chlorhexidine ima odlična antimikrobna svojstva i koristi se pri liječenju gingivitisa, no čak i u količini manjoj od 1 posto može uzrokovati mrlje na zubima ili jeziku, povećano stvaranje zubnog kamenca, iritaciju usne šupljine i grla te ometati rad okusnih pupoljaka. Zdravorazumski gledano, čišćenje zubnim koncem samo po sebi jest uklanjanje bakterija, stoga nema potrebe izlagati se nepotrebnim supstancama i konac plaćati više jer ima svojstva koja vam nisu potrebna.

Izbjegavajte i svaki konac koji sadrži arome jer te arome najčešće nisu prave arome, primjerice mente, već derivati nečeg što zamjenjuje pravi sastojak, odnosno okus. Ipak, ono što svakako treba izbjegavati jest teflon, odnosno teflonski premaz. Da, teflon, na pakiranju ponekad označen i kao sastojak PTFE, dio je konca za zube. Teflon bi općenito trebalo izbjegavati poput kuge, a u zubni se konac stavlja da bi ga učinio glatkim kako bi manje (ali ne sasvim) zapinjao među zubima. Opet, teflon je urnebesno štetan i pitam se postoji li itko tko bi ga želio u svome tijelu.

Kada koristiti konac? Prije ili poslije četkanja zuba? Načelno je svejedno, no nekoliko stomatologa mi je preporučilo korištenje zubnog konca prije četkanja zuba. Tako će četkica uspjeti doći i do onih dijelova koji bi inače pokrili dio zuba i koje ona ne bi mogla sama ukloniti.

Bijeli zubi, kao što sam spomenuo, znače ljepotu i zdravlje, a mogu pomoći i prilikom razgovora za posao, upoznavanja budućih prijatelja ili nove ljubavi, ali mogu značiti i zube prepune karijesa, preosjetljive zube ili zube oslabljene manjkom kalcija. Ovdje se referiram na zube koji su podvrgnuti tretmanima što uključuju uobičajene izbjeljivače koji funkcioniraju na principu vodikova peroksida, koji nakon višestrukog (i višegodišnjeg) korištenja itekako oštećuje strukturu i kvalitetu zuba. Ta metoda također ubija i one mikroorganizme koje štite zdravlje usne šupljine, pa tako narušavamo zdravlje općenito. Čak i neke prirodne supstance, poput limunske kiseline koju neki preporučuju za izbjeljivanje, mogu itekako uništiti zubnu caklinu i time zub, a rješenje je zapravo nevjerojatno jednostavno.

Kurkuma. Da, dobro ste pročitali. Ljekovita biljka iz Indije kod nas dolazi u obliku praha te je neizostavni dio začina curry. Kurkuma je jedna od najzdravijih biljaka, a pomaže pri apsorpciji kalcija u tijelu, pospješuje podmazivanje zglobova, poboljšava rad jetara, eliminira upalne procese u tijelu itd. Danas nam je bitan njezin efekt izbjeljivanja zuba. Premda je kao pigment prilično jaka i koristi se kod bojanja tkanina, u oralnoj primjeni ima upravo obrnuto svojstvo. I dok bi bilo idealno žvakati komad korijena, dobar efekt može se postići i četkanjem koristeći prah čiste kurkume. Jednostavno je pomiješajte s malo vode, napravite pastu te četkajte zube. Dobro isperite i potom upotrijebite uobičajenu pastu za zube. To je to. Vlakna četkice će požutjeti, no vaši će zubi postati prekrasno bijeli. Samo pazite da ne poprskate odjeću, a čak i s umivaonika odmah po pranju obrišite tragove žutila kako ne bi dugoročno zamrljali keramiku.

Pazite i mazite vlastita usta, zube i desni, jedini su koje imate!

Rykarda Parasol po prvi puta u Hrvatskoj

$
0
0
RP_2 by Sarah Morrison

Često opisivana kao glazbeni spoj Nick Cavea i PJ Harvey, uspoređivana s Nico and the Velvet Underground i Johnny Cashom, Rykarda Parasol stvara glazbu, isprepletene niti i priče pune sirovih, mračnih i iskrenih tekstova, punu dubljeg značenja i melankolične atmosfere. Svoj treći studijski album ‘Against The Sun’ izdaje prošle godine za EMI Music Poland a u sklopu promotivne europske turneje nastupa 08. 05. 2014. u Klubu Močvara.

Već cijelo desetljeće Rykarda Parasol kreira svoj vlastiti glazbeni izričaj, vlastite pjesme koje istovremeno i producira, koje zrače i vibriraju visoko stiliziranom audio-vizualnom estetikom dok vlastiti mračan zvuk sama opisuje kao rock noir, koji kao i film noir jest stilizirano dramatičan, oštar u svom cinizmu i psihologiji te ispunjen nepredvidivim preokretima.

U diskografiji do sada ima izdan debut album ‘Our Hearts First Meet’ iz 2006. godine, drugi studijski album ‘For Blood And Wine’ iz 2009. godine, aktualan i treći album ‘Against The Sun’ iz 2013. godine, split single sa Mister Loveless iz 2010. godine te fantastičan ‘Heart & Soul’ EP iz 2012. godine koji je snimila zajedno sa Poljskom supergrupom sastavljenom od članova bendova 2Cresky, The Shipyard i L.Stadt.

Click here to view the embedded video.

ŽEN [Zagreb, Hrvatska]

Audio-vizualan kolektiv djevojaka koji volimo a koje su nedavno fantastično otvorile za Wooden Shjips, kvartet Žen i njihov kraut, post, math i psychedelic rock, nakon uspješne europske turneje “Poseban slučaj 2013” gdje su nastupale sve od Slovenije do Švedske, vraća se u Klub Močvara i otvara ovu neobično-suludu glazbenu večer.

Žen 2009. godine osnivaju Eva Badanjak (gitara, vokal, klavijature), Sara Ercegović (bubnjevi, sintesajzeri, vokal), Ivona Ivković (bas gitara, sintesajzeri, vokal) i Tanja Minarik (vizualizacije). Debut album “I onda je sve počelo” kritika proglašava jednim od najboljih prošlogodišnjih glazbenih izdanja, a Žen itekako obećava za i odvodi u budućnost.

Click here to view the embedded video.

Ulaznice u predprodaji po 45 kuna, na dan koncerta po 60 kuna. Kupiti možete u sustavu Entrio te na svim službenim predprodajnim lokacijama. Podržite vaš lokalan dućan nosača zvuka!

Najbolji linkovi s interneta, 28.4.-2.5. 2014.

$
0
0
hipster-sluške

Promocija knjige Pobijedite Internet
Pogledajte video!

Najveće zablude content marketinga
Poslušajte Whiteboard Friday!

Vodič za preživljavanje Reddita
Za oglašivače

Kako napraviti content marketing strategiju
Za nula kuna!

12 tipova blog postova
Koji će vam donijeti promet!

Motociklisti na filmu
Najopasnije face na dva kotača

Poruke i savjeti iz crtića
Što su nas učili dok smo bili klinci

Google Glass parodija
Obitelj u Glass svijetu

Najveći gamerski mit na svijetu
Zapravo nije mit!!

Prvi pogled na Star Wars expanded universe
Stižu nove knjige!

Što je zajedničko najboljim content marketingašima?
Korisna infografika

Niste zadovoljni dosegom vaših postova na Facebokou?
Trikovi koji vam mogu pomoći

Jednostavna istina o SEO-u
Forbes savjetuje

Zaboravili ste na e-mail marketing?
Prisjetite ga se, važan je

Stanje content marketinga u 2014.
Sve više kompanija ga primjenjuje

Igra prijestolja: Razbijačica okova
Prisjetimo se najnovije epizode

Ilustirani vodič kroz – zmajeve!
Brace yourselves

Video impresija jednog podneva
U podzemnoj željeznici u New Yorku :)

Kako se u filmovima fejka umjetnost
I to sasvim legalno

Kako vidjeti bez naočala?
Neovisno o tome kolika vam je diptrija!

Kako biti hit na Twitteru
Ovih 7 blogpostova ima odgovor!

Panda donosi novosti u link buildingu?
Spominjanje branda

Mjerenje vaše content marketing strategije
Uz ovih 10 koraka!

Promocija how-to videa
Uz detaljan vodič!

Kako do bolje vidljivosti vašeg sadržaja?
Uz ovih 5 koraka!

Top 5 dokumentaraca o Rolling Stonesima
Vrijedi ih pogledati!

Chris Beckett na ovogodišnjem SFeraKonu!
Svi na SFeraKon!

Znamo tko glumi u novim Ratovima Zvijezda
Službeno je!!

Warner Bros rade čak 9 filmova
Iz DC Comics svemira

Kada se voditelji zabune
Bloopers FTW!

Kako Google zna koje stranice kontrolirate?
I zašto je to važno?

Google će sam smišljati naslove?
Tako kaže Matt Cutts

Tiskani magazini u content marketing strategiji
Zašto i koliko su važni?

Mjerenje efikasnosti vaše strategije
Saznajte pali li vaš sadržaj!

Što nas Nintendo može naučiti
o content marketingu?

Simpsonsi u Lego svijetu
Pogledajte trailer!

Star Wars casting iz 1975.
Kako je to izgledalo davnih dana

Ban Affleck i Matt Damon na HBO-u?
Što je Project Greenlight?

Znanstvenici otkrili zgodan trik
Kako su se zaista gradile piramide

Stiže nova Call of Duty igra!
Kevin Spacey u traileru

Red srebrnog zmaja – vitezovi našeg doba

$
0
0
Red-Srebrnog-Zmaja

Mačevi, bodeži, buzdovani, halaberde, mlatovi, verižne košulje, čelični oklopi, kožni tobolci za strijele… Arsenal oružja i viteškog accessoriesa kojim raspolaže zagrebačka udruga Red srebrnog zmaja prilično je impozantan. Kada slučajni putnik namjernik dođe na njihov tjedni sastanak u prostorije udruge u Kukuljevićevoj ulici, ne može, a da ne osjeti oduševljenje i znatiželju.

Viteška omladina i starješine

Oko velikog stola (nije okrugli nego četvrtasti) stoluje petnaestak vitezova, štitonoša, streličara i onih koji će to tek postati. Među njima ima tinejdžera, mlađih i starijih punoljetnika te onih koji djeluju u udruzi od njezina osnutka.

Na sastanku smo zatekli i dvije djevojke. Osamnaestogodišnja Katarina Radoš piše maturalni rad o udruzi i njezinu djelovanju u oživljavanju bitaka seljačke bune u Gornjoj Stubici. Paula Podnar (18) djeluje u streličarskoj sekciji: ”U udruzi osim mene ima još 15 djeva. Ne zanima me mačevanje, samo luk i strijela. Redu sam se priključila u lipnju prošle godine i otad sudjelujem na svim turnirima. Kako sam po struci fotografkinja, često fotografiram naše nastupe.”

Red-Srebrnog-Zmaja-3

Starješina udruge je Branimir Vardaj – Ico, samostalni umjetnik s Trešnjevke koji za udrugu izrađuje unikatne predmete od kože.

”Na turnirima sudjelujem u kreiranju tabora. Izrađujem razne detalje koji nadopunjuju opremu jednoga viteza – sitnice kao što su torbe, remeni, tokari za mačeve, štitnici, rukavice, maske… U udruzi sam od njezinih početaka. Časopis Grifon, koji smo tada izdavali na kopirki, u međuvremenu je stasao u najbolji povijesni fantasy časopis u zemlji. Počeli smo od nule, a danas smo već ozbiljan tabor koji iz godine u godinu sve više raste i nadograđuje se.”

Mlađi su članovi u udruzi uglavnom zbog ljubavi prema srednjovjekovnoj borbi i oružju. Ivan Lončarević (17) za sebe kaže kako je rođeni mačevalac. Učenik 15. gimnazije Fran Kostelac (17) u udrugu se uključio prije dva tjedna, a u viteški način života zaljubio se nakon čitanja srednjovjekovnih poema. Osim što sanja o vitlanju mačem na nekom od turnira, djeluje i kao taborski kuhar. Zanima ga i kovanje pa polako uči i o tom časnom poslu, dok 23-godišnjeg Maria Vidovića kao studenta kemije posebno zanima čišćenje viteške opreme i kemijske reakcije koje se pri tome događaju. Pristup oružju maloljetnim članovima strogo je ograničen, no nakon osamnaeste dobivaju učitelje mačevanja, a vještinu usavršavaju koristeći stare manuskripte i grafike. Omiljeno oružje Ivana Sajića (22) srednjovjekovni je bodež, a i Marko Mataković vješt je u rukovanju oštrim i ubojitim predmetima.

Red-Srebrnog-Zmaja-4

Udruga ima čak i svoju pivarsku sekciju: ”Već tri godine radim pivo prema srednjovjekovnim receptima”, kazao je Krešimir Hruškovec, jedanb od službenih pivara Reda. ”Zasad imamo dvije vrste, Zmajevo pivo i Grifon. Naše je pivo nefiltrirano i bez konzervansa, osim hmelja koji je prirodni konzervans. Ima lijepu boju i bogat okus. Morate ga kušati na jednom od turnira.”

Sve članove, stare i mlade, spaja jedno – velika ljubav prema povijesti i srednjem vijeku te želja da drevne dane ožive na što vjerniji i izvorniji način. Udrugu danas vode iskusni vitezovi Rene Putsche i Davor Filipan koji radi kao defektolog u obližnjoj Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mlade. Zajedno su se prisjetili početaka udruge, prije 12 godina:

”U to vrijeme tražili smo pravni subjekt koji bi mogao izdavati časopis Grifon. Tako se skupila kritična masa zainteresiranih za srednjovjekovlje. Jedan je znao kako napraviti srednjovjekovnu verižnu pancirku, drugi gađati iz luka i strijele, treći nešto o mačevanju, četvrti je pak bio zaljubljenik u Tolkiena pa smo u početku imali fantasy i srednjovjekovnu sekciju. Međutim, ljudi su se isprofilirali, fantasy dio je otpao pa smo se okrenuli srednjovjekovnoj oživljenoj povijesti”, objašnjava Davor te ističe kako Red srebrnog zmaja striktno pazi da sve njihove akcije i oprema budu u skladu s onima što su se mogli vidjeti na ovim prostorima prije 600 godina.

Povijesna korektnost

”Danas u Hrvatskoj postoje tri ili četiri kvalitetne udruge koje se bave oživljenom poviješću. Više ima onih amaterskih, koji misle da su vitezovi ako stave lonac na glavu. Mi jako pazimo na povijesnu korektnost, a to znači da u svojim redovima nećemo imati templara iz 11. stoljeća, viteza iz 15. i uskoka iz 17. Naša udruga orijentirana je na period između kraja 14. i početka 15. stoljeća u sjevernoj i srednjoj Europi”, objasnio je Rene. Oklope za udrugu izrađuje profesionalni kovač iz Mađarske, Češke i Poljske a svi su vjerne replike pravih srednjovjekovnih oklopa iz europskih muzeja.

Red-Srebrnog-Zmaja-5

Više od hobija

Premda kažu da sve rade u slobodno vrijeme i iz gušta, Red srebrnog zmaja s vremenom je postao i više od hobija. Dečki i cure iz reda tako danas sudjeluju na svim većim viteškim manifestacijama u zemlji, ali i diljem Europe. Nedavno su tako nastupili na jednom turniru u Češkoj, a trenutačno se pripremaju za veliko međunarodno natjecanje Battle of Nations koje će se ove godine održati u Trogiru. Osim toga već nekoliko godina sudjeluju u projektima Tajne Griča i Zagrebački vremeplov u organizaciji Turističke zajednice grada Zagreba. Međutim, pomalo su razočarani nedostatkom bilo kakve povratne informacije od institucija Grada Zagreba:

”U 12 godina nismo dobili ništa: ni prostor ni bilo kakvu potporu. Nisu prepoznali našu važnost i trud, iako smo se profilirali u jednu od boljih viteških udruga u zemlji”, pomalo se ljute Rene i Davor. Kao omiljeni projekt udruge navode izdavanje časopisa Grifon, koji rijetko izlazi zbog nedostatka sredstava. Neki tekstovi iz Grifona uvršteni su u dopunsku literaturu na studiju srednjovjekovne povijesti, a posljednji broj bio je razgrabljen do posljednjeg primjerka:

”Broj je rasprodan zbog teme o hrvatskim srednjovjekovnim utvrdama. Sve smo ih obišli i fotografirali. Bila je to prva takva opsežna publikacija o utvrdama u Hrvatskoj”, ponosan je Davor Filipan, veliki meštar Reda.

Red Srebrnog Zmaja

Treninzi udruge zatvoreni su za javnost, no kada je lijepo vrijeme, možete ih vidjeti kako vježbaju u parkovima. Za znatiželjnike i buduće članove prostorije udruge u Kukuljevićevoj otvorene su svakog ponedjeljka i četvrtka od 18 do 21 sati. Učlaniti se mogu svi koji imaju osobnu iskaznicu, a godišnja članarina iznosi 150 kuna. Gotovo svaki vikend tabor Reda srebrnog zmaja putuje na neki turnir ili manifestaciju. Ovi vitezovi modernog doba kao i oni iz davnina cijene krepost, čast i vještinu:

”Moderni vitezovi? Da, zašto ne? Radimo razna humanitarna djela. Časno se ponašamo, uveseljavamo djecu u bolnicama, pokazujemo mladeži pravi put. Umjesto da se tuku, drogiraju i opijaju po parkovima, dolaze kod nas ponedjeljkom i četvrtkom i uče o viteškom ponašanju i idealima, a to im dobro dođe kako na bojištu, tako i u životu.”

Švrća – dva kotača slave

$
0
0
retro-moped

U pravilnim vremenskim razmacima započinje rasprava o potrebi razvoja autoindustrije u Hrvatskoj, a prijedlozi variraju od snažnije kooperacije s etabliranim proizvođačima do ulaganja u vlastite inovativne koncepte utemeljene na ekološki prihvatljivim izvorima energije. Po savjet odlazimo u razdoblje nakon Drugog svjetskog rata u kojem su iz hrvatskih pogona na cestu bar kratko doista izlazila motorna vozila u vidu motocikala, mopeda i skutera.

Nemaš ispit, vozi skuter

Poslijeratni optimizam podržavao je munjevit tehnološki razvoj, a inovacije su postale svakodnevica pri čemu su prometna sredstva zauzela središnje mjesto. Već tada naveliko se raspravljalo o mogućnostima automobila na električni pogon, ali i o ‘minijaturnim vozilima‘ prilagođenima za promet po suvremenom pretrpanom gradu. Uzbuđenje su izazivale vijesti o motornom romobilu za odrasle, letećem mopedu, rasklopnom skuteru, a za one bujne mašte tu je bio i SF strip Den Deri (Dan Dare) u kojem se koristi skuter na ‘magnetske motore i komprimirane mlažnjake’.

Upravo su skuteri doživljavani kao pravo vozilo za novu generaciju, pa su po jugoslavenskim ulicama krenule i prve vespe među kojima je najpoznatija ona pjesnika Jure Kaštelana. Tajna popularnosti ležala je i u tome što za upravljanje skuterom nije bilo potrebno pohađanje autoškole, a od 1960. godine polaže se ispit, ali samo u segmentu teorije. Tek 1964. godine broj automobila prelazi broj motocikala!

Stripovi i skuteri

U gospodarstvu, u kojem je osim planiranja ogromnu važnost igralo i tzv. nacionalno pitanje, svoje mjesto pokušavala je pronaći i Hrvatska. U ‘malim, ali urednim prostorima na Žitnjaku’, kako je pisala futurologiji naklonjena Savremena tehnika, djelovala je Tvornica motora Zagreb. Pri tome ‘motor’ u nazivu nije svakodnevni izraz za motocikle i skutere, već je doista temeljna djelatnost poduzeća bila izrada motora korištenih u vatrogasnim pumpama, aparatima za navodnjavanje i odvodnjavanje u poljoprivredi i sl..

U isto vrijeme za mlade je strip bio ono što su današnjim generacijama TV serije. Među junacima je i Švrćo (Scamp), zaigrani psić nastao u Disneyjevoj tvornici snova. Dok je 1955. godine iz američkih studija izašla ‘Dama i skitnica‘, animirani film o Švrćinim roditeljima, preko naslovne stranica Plavog vjesnika, Švrćine dogodovštine stizale su i pred hrvatsku publiku. Kako se sigurno pitate što bulaznim i otkud sada nagli skok na priču o stripu, pričekajte s osudom.

Naime, pokušavajući pronaći zadovoljavajući proizvodni program, inženjeri TMZ-a 1958. godine zaključuju da je pravo rješenje izrada domaćeg skutera. Prije nego što je uopće bilo poznato hoće li ideja o masovnoj proizvodnji doista proći, izrađen je prototip skutera imenovan upravo prema Disneyjevoj tvorevini – Švrća! Pritom je intrigantno da su Talijani, stvorivši prototip vespe, modelu također dali naziv prema Disneyjevu liku Paperinu iliti Pašku Patku.

Robna kuća i plaža

S tehničkog aspekta gledano, Švrća je stvoren kao skuter s dvotaktnim motorom, rezervoarom od pet litara, potrošnjom goriva od 1,3 litara na 100 km te mogućnošću najveće brzine od 50 km/h. Na sajmovima i u prodaji se javlja kroz 1959. i 1960. godinu uz promidžbeni materijal čiji glavni adut je istaknuta informacija ‘bez ispita i bez registracije‘.

Švrćina funkcija pronađena je u onim segmentima svakodnevice koji odaju želju za pripadanjem ‘zapadnjačkom’ načinu života – Švrća je savršen domaćicama za odlazak u robnu kuću, parovima za odlazak na ljetovanje i, naravno, za posao jer ‘Švrća 50 štedit će Vam na vremenu – a vrijeme je novac’. U skladu s tim su i novinari, pišući o mopedima i skuterima, ustvrdili da je to ‘pravo vozilo za radnog čovjeka’. Ideološka podobnost prije svega.

Nažalost, Švrćina hrvatska skuterska avantura nije dugo trajala. Jugoslavija nije bila Disneyjev strip. TMZ nije morala prestati samo sa Švrćinom proizvodnjom, već je cjelokupna tvornica početkom šezdesetih ‘odlukom s vrha’ ugašena i razmontirana. Primat u proizvodnji motornih vozila, pa i skutera, dobivaju Slovenija, BiH i Srbija. Iz koparskog Tomosa stiže moped Colibri čija proizvodnja je isticana kao brza jer ‘svakih pet minuta nastaje novi Colibri’, a Tito iz Vogošće dodatno razvija proizvodnju skutera Prima, domaće inačice svjetski poznate Lambrette.

Čak i u filmu ‘Ljubav i moda‘, svojevrsnoj jugoslavenskoj verziji ‘Praznika u Rimu‘, glavna junakinja pažnju prolaznika plijeni vozeći upravo vogošćansku Primu! Švrća je tada već počeo tonuti u san, iako svoju pravu zaigranost nikada nije ni doživio, ali danas ga je, srećom, moguće pronaći u garažama nekolicine hrvatskih oldtimer entuzijasta.

dolcevita-banner

.

Retro SF filmski plakati

$
0
0
retro-sf-plakati

Metropolis (1927.)
Nijemi klasik Metropolis u režiji Fritza Langa bio je prvi dugometražni SF spektakl i najskuplji film svoga vremena, a autor filmskog plakata Heinz Schulz-Neudamm vjerojatno nije nikada ni sanjao da će njegov rad jednoga dana postati iznimno vrijedan. Do danas su preživjela samo četiri primjerka originalnog plakata Metropolisa, odnosno prvog na kojemu se pojavljuje slavna robotica, a na kolekcionarskoj aukciji 2005. godine jedan od njih postigao je rekordnu cijenu od 690 tisuća dolara! Krajem 2012. godine ponovno se našao na dražbi u sklopu kolekcije devet raritetnih plakata drugih filmova, koji su zajedno prodani za ukupno 1,2 milijuna dolara.

Zabranjeni planet (1956.)
Zahvaljujući skupoj produkciji i priči prožetoj filozofskim tonovima Zabranjeni planet najavio je ozbiljniji tretman SF žanra u Hollywoodu i dijelom poslužio kao inspiracija za kultne TV serijale Zvjezdane staze i Izgubljeni u svemiru. Zanimljivo, originalni plakat iz današnje perspektive djeluje kao da reklamira neki eksploatacijski pulp-uradak kakvih je tada bilo na gomile, a čak i slavni robot Robby na njemu izgleda poprilično prijeteće, što je sasvim u suprotnosti s njegovim likom iz filma. Plakat je tako odraz jednog zanimljivog vremena, a njegov autor, nažalost, nije poznat.

Barbarella (1968.)
Boris Vallejo nesumnjivo je poznat svim ljubiteljima fantastike s obzirom na to da je oslikao naslovnice brojnih žanrovskih knjiga, uključujući i one o Conanu Barbarinu. U svojoj karijeri potpisao je i mnoge filmske plakate, a najpoznatiji je onaj za kultnu Barbarellu na kojemu je savršeno ovjekovječio Jane Fondu kao ”kraljicu galaksije”.

Ratovi zvijezda (1977.)
Može li izbor filmskih plakata proći bez Ratova zvijezda? Teško. Prvi plakat za Ratove zvijezda (još iz vremena dok se nisu zvali ”Nova nada”) izradio je Tom Jung, veteran zanata koji je ilustrirao plakate za epske klasike kao što je Dr. Živago, ali i B-filmove poput Plana 9 iz svemira. Doduše, moramo priznati da na originalnom plakatu Luke Skywalker i princeza Leia izgledaju malo drugačije nego u filmu, a i nismo sasvim sigurni je li ovo na slici uistinu svjetlosna sablja. S druge strane, Darth Vader je prepoznatljiv, kao i uvijek.

Alien (1979.)
Plakat za Aliena Ridleya Scotta sasvim je sigurno jedan od najprepoznatljivijih u filmskoj povijesti, zahvaljujući savršenoj kompoziciji, zloslutnom jajetu i slavnom sloganu: “U svemiru nitko ne čuje vaš vrisak”. Publici onoga vremena nije otkrivao gotovo ništa o filmu, ali joj je jasno slao poruku da ih u kinu čeka nešto od čega će imati noćne more. Njegov autor Bill Gold inače je godinama ranije ilustrirao plakate za sasvim drukčije filmove kao što su npr. Casablanca, Tramvaj zvan čežnja ili Moja draga lady.

Stvor (1982.)
Drew Struzan vjerojatno je najomiljeniji suvremeni ilustrator filmskih plakata, a njegov rad praktički dokumentira modernu povijest Hollywooda. U njegovu portfoliju nalaze se tako plakati za Ramba, E.T.-ja, Policijsku akademiju, trilogiju Povratak u budućnost, filmove o Indiani Jonesu, Gooniese, reizdanja Ratova zvijezda (i prequel trilogiju), Hellboya, serijal o Harryju Potteru… Posebno je zanimljiv njegov rad za Carpenterov kultni SF horor Stvor, koji na jednostavan i efektivan način dočarava užase izvanzemaljskog terora, a specifičan je po tome što, za razliku od većine Struzanovih plakata, ne prikazuje lica glumaca.

Jurski park (1993.)
Kada bi vam netko postavio pitanje koji je najpoznatiji filmski plakat devedesetih, vjerojatno bi vam prvo na pamet pao Jurski park. Zanimljivo, ikonički logotip s plakata baziran je na dizajnu naslovnice prvog izdanja istoimenog romana Michaela Crichtona, objavljenog tri godine prije samoga filma. Za minimalističku ilustraciju kostura T-Rexa zaslužan je ugledni grafički dizajner Chip Kidd, a njegovo vizualno rješenje poslije je poslužilo kao temelj za brendiranje Spielbergova spektakla.


Savremena tehnika – geekovsko retro štivo

$
0
0
reading-magazines-vintage

Pitate li ljude rođene tridesetih godina koje zanimanje najviše cijene jedan od češćih odgovora, pa makar razgovarali i s običnim fizikalcem s osnovnim četverogodišnjim obrazovanjem, bit će – inženjer! Pedesetih i šezdesetih Hrvatska je doživljavala munjevitu izgradnju, s usana nije silazila riječ ‘modernizacija’, a inženjeri svih vrsta su bili Supermeni svakodnevice koji će sva čuda novog boljeg svijeta omogućiti. San sretnije budućnosti stvaran je i kroz medije pri čemu prvo mjesto prema uspješnosti, atraktivnosti i zanimljivost sadržaja zacijelo pripada Savremenoj tehnici.

Objavljivana u mjesečnom ritmu od strane Epohe, izdavačkog poduzeća Glavnog odbora Narodne tehnike za Hrvatsku, donosila je gomila materijala o aktualnim dostignućima tehničkih znanosti, ali i onima koja su bili tek u fazi znanstvene fantastike. Nevjerojatno uzbudljiv svijet imaginacije vrijedan je pažnje svakog ‘true‘ i ‘wannabegeeka, stoga, volite li futurologiju i tehnologiju, Savremena tehnika je retro štivo koje se čita u jednom dahu. Kako se danas nalazi samo u vitrinama kolekcionara, prisjećamo se deset naslova zbog kojih nećete ni na tren sumnjati da ćemo letjeti privatnim automobilom!

Rudnik pod morem – Ubrzan porast broja stanovnika i posljedično smanjivanje količine ruda na kopnu uzrokovali su opsjednutost iskorištavanjem morskih dubina. Osim cijelih gradova, za podmorske rudare planirane su vrlo funkcionalne i udobne baze napajane mini atomskim elektranama, opremljene robotima za kopanje, ali i blagovaonicama i dvoranama za zabave.

Letalo-svaštar – Kao što danas industrija mobitela nastoji u jedan model objediniti sve veći broj funkcija prije pedesetak godina, slično je pokušano s avionima – čemu avion i helikopter, kada mogu biti jedna naprava? Britanci su razvili model Omniplanea brzine 320 km/h s propelerima u krilima koji su se otvarali pritiskom na dugme.

Pneumatski vlakovi – 2010. je, ali i dalje imate tračnice od željeza?! Začudio bi se tako razočarani vremenski putnik iz 1957. godine. Vlakovi se u njegovoj imaginaciji kreću kroz staklene cijevi igrajući se zrakom. Prvo se iz cijevi isiše zrak, u prostor iza njega utiskuje se komprimirani zrak, a zbog razlike u tlaku vlak juri poput metka u puški dostižući brzinu aviona.

Sportska podmornica – Gotovo isključivo vojna upotreba podmornice transformira se u sastavni dio svakodnevne komunikacije i zabave. Svi imaju svoj mali privatni model pogonjen od strane malog električnog motora ili komprimiranim zrakom, a posebno brzi modeli sudjeluju u sportskim utrkama. Kladioničarski biznis trlja ruke.
Hovercraft – ‘Mnogi stručnjaci vjeruju da će ovi automobili bez kotača veoma brzo preplaviti svjetske autoputove’, zapisao je novinar Savremene tehnike 1960. godine. Za kretanje brzinom od 120 km/h naprava koristi tzv. zračni jastuk stvoren od mlaza komprimiranog zraka.

Antigravitacijska letjelica – Funkcionira na principu dijamagnetizma, što znači da zahvaljujući posebnim materijalima i uređajima cijela letjelica postaje gigantski dijagmagnet koji se silovito odbija od zemlje i svladavala silu gravitacije. Postignuta brzina tek je nešto niža od brzine svjetlosti, a putnici sa Zemlje do Venere stižu za par sati.

Svemirski grad – Naravno, more i kopno nisu nam bili dovoljni, a i šteta je bilo ostaviti toliko prostranstvo praznim. Živi se u gradovima-satelitima veličine do 20.000 stanovnika. Stanovi i laboratoriji se nalaze u golemom kolu koje se stalno rotira zbog imitacije gravitacije centrifugalnom silom, a stanovnici su uglavnom učenjaci, tehničko osoblje i njihove obitelji.

Bežični prijenos energije – Ostvarena je davna utopija Nikole Tesle. Zahvaljujući svladanim znanjima o mikrovalovima iznad zemlje lebde stanice napajane sa Zemlje bez kablova! Naime, na tlu se nalaze uređaji za emitiranje energije koju hvataju staničine antene, a one pak energiju pretvaraju u toplinu koja napaja rotor. Usput, Nikola Tesla, sretan ti rođendan!

Upravljivi projektili – Ratovi u blatnim rovovima i bajunetama poput Prvog svjetskog postaju prošlost. Sukobe gube i dobivaju precizno navođeni projektili koje ispaljuju bespilotne letjelice navođene iz radarske baze.

Umjetna biljka – Biljke su jedan od temelja nastanka niza vrijednih prirodnih sirovina i rudača, ali ljudi više ne čekaju tisućljećima ne bi li nastalo par kilograma npr. magnezija. Posebni uređaji imaju sposobnost apsorbiranja potrebnih supstancija poput vode, zraka, zemlje iz kojih stvaraju vrijednim tvarima jednako bogato potomstvo. Žive uglavnom kraj mora gdje ima najviše potrebnih sastojaka, a kreću se minijaturnim parnim strojem pogonjenim Sunčevom energijom.

dolcevita-banner

.

Politički film Huberta Saupera u Dokukinu

$
0
0
SAUPER

Sauper će u četvrtak, 8. svibnja s početkom u 16 sati u Dokukinu u Griču (Jurišićeva 6) održati masterclass ili kako ga on naziva ‘susret s publikom’ pod nazivom ‘Politički film’ gdje će govoriti o novim audiovizualnim formama i otporu na filmu kroz svoj dokumentarističko-politički rad.

Hubert Sauper autor je desetak, uglavnom dokumentarnih filmova, a u širu slavu stekao je po multiuspješnom dugometražnom dokumentarcu ‘Darvinova noćna mora’ iz 2004. godine, nagrađenom desecima festivalskih nagrada, slavljenom od kritike i publike, a krunu uspjeha predstavlja nominacija za Oscara za najbolji dokumentarni film.

Deset godina kasnije, vratio se s filmom ‘Dolazimo u miru’ / ‘We Come as Friends’, premijerno prikazanom na zadnjem Berlinaleu gdje je osvojio ‘Peace Film Prize’, snimanom nekoliko godina u najmlađoj državi na svijetu, u Južnom Sudanu.

Film igra u dokumentarnoj konkurenciji Subversive Film Festivala u srijedu 7.5. u 20 sati u kinu Europa.

Više saznajte na www.dokukino.netwww.subversivefilmfestival.com

Polecats na ovogodišnjem festivalu Dolce Vita

$
0
0
polecats

Polecats su uz legendarne Stray Catse bili predvodnici procvata rockabillyja koji se dogodio početkom osamdesetih, a svojim su djelovanjem dotakli mainstream glazbene ljestvice zahvaljujući obradama hitova Davida Bowieja i T-Rexa.

Polecats i danas privlače zaljubljenike u rockabilly širom svijeta, a njihov gitarist Mike Boz Boorer poznat je i kao gitarist, glazbeni producent i suautor hitova legendarnog Morrisseya!

Dok čekamo ovogodišnji festival Dolce Vita, zaplešite uz Polecats!

Click here to view the embedded video.

 

dolcevita-banner
.

Bolivudski blockbusteri

$
0
0
dhoomthree

Prvi indijski spektakl bio je Hum Aapke Hain Koun..! koji je 1994. igrao u kinima, a riječ je o prvom bolivudskom filmu što je probio granicu od milijardu rupija (preračunato u dolare to je ipak znatno skromnijih 17 milijuna dolara), a nakon toga je još nekim filmovima pošlo za rukom probiti se izvan granica Indije. Slijedi ljestvica bolivudskih blockbustera s najvećom zaradom u svjetskim kinima.

5. 3 Idiots (2009.)

U vrijeme svoje premijere prije pet godina ova je komedija porušila sve rekorde, a godinama je bila najgledaniji indijski film i jedan od rijetkih njihovih naslova koji se probio i na istočnoazijska tržišta poput Kine. Glavnu ulogu tumači Aamir Khan (glumac, scenarist, redatelj i producent kojega smatraju jednom od najutjecajnijih osoba indijske filmske industrije), a film je pored 50-ak milijuna dolara zarade osvojio i niz nagrada, dobio je svoju tamilsku verziju te se šuška o kineskoj verziji u produkciji genijalnoga Stephena Chowa i navodnoj holivudskoj adaptaciji.

Click here to view the embedded video.

4. Ek Tha Tiger (2012.)

Ako vas zanima kako izgledaju bolivudski špijunski filmovi, svakako obratite pozornost na ovaj naslov (ili na efektniji engleski Once There was a Tiger) koji prati avanture indijskog špijuna kodnoga imena Tigar. Obilje bondovske akcije prigodno je začinjeno humorom i ljubavnom pričom poput onih holivudskih, pa se Tigar tijekom jednog zadatka zaljubljuje u Pakistanku, što će utjecati na promjenu njegovih načela i ideologije. Špijuni i ljubav pale u zapadnim zemljama pa nije bilo razloga da u Indiji bude drukčije, tako da je film s vodećom bolivudskom zvijezdom Salmanom Khanom (indijski Tom Cruise koji se redovito nalazi na ljestvicama najzgodnijih muškaraca te ima svoju verziju u londonskom muzeju voštanih figura Madame Tussauds) dobio dobre kritike i zaradio više od milijardu rupija.

Click here to view the embedded video.

3. Krrish 3 (2013.)

Prošla je godina očito bila sjajna za indijsku kinematografiju (koja je razvojem prikazivačke mreže i otvaranjem multipleksa od 2008. godine u konstantnom porastu) jer se nekoliko prošlogodišnjih naslova našlo na ljestvici najgledanijih filmova svih vremena. Jedan od njih treći je dio superjunačkog SF serijala Krrish, koji će ostati upamćen kao prva indijska superjunačka franšiza. Sva tri filma (a i najavljeni četvrti nastavak) režirao je i napisao Rakesh Roshan, glavnu je ulogu odglumio njegov sin Hrithik Roshan, dok je glazbu skladao brat Rajesh Roshan. Svi nastavci ovog obiteljskog serijala postigli su velik uspjeh, a trojka je prošla najzapaženije. Snimljen za raskošnih milijardu i pol rupija za indijske prilike (19 milijuna dolara), film se trebao prikazivati u 3D formatu (što se u konačnici nije dogodilo), ali je svejedno postao treći najuspješniji indijski film u povijesti.

Click here to view the embedded video.

2. Chennai Express (2013.)

Romantična akcijska komedija redatelja Rohita Shettyja, koji se može pohvaliti s nekoliko indijskih blockbustera, u kina je stigla nešto prije Dhooma 3 i postigla sjajan rezultat te je jedno vrijeme bila najgledaniji indijski film, ali se na kraju morala zadovoljiti drugim mjestom na ljestvici sa zaradom od čak 77 milijuna dolara u svjetskim kinima. Film je dobio osrednje kritike, ali je istodobno postao naslov koji je najbrže zaradio više od milijardu rupija. Navodno se odlično prodaje i soundtrack filma.

Click here to view the embedded video.

1. Dhoom 3 (2013.)

Treći dio popularne akcijske franšize postao je najgledaniji indijski film svih vremena i jedini njihov naslov koji je diljem svijeta uspio zaraditi više od pet milijarda rupija, pa je riječ o jedinom indijskom filmu sa zaradom višom od 80 milijuna dolara. Dhoom 3 (ili kako mu fanovi tepaju D:3) napisao je i režirao Vijay Krishna Acharya, a okupio je glumačku postavu sačinjenu od redom velikih zvijezda koju predvodi Aamir Khan. Radi se i o najskupljem filmu u indijskoj povijesti (riječ je o ”sitnišu” što se Hollywooda tiče – 21 milijun dolara) te prvom njihovu naslovu koji je igrao u kinodvoranama IMAX. Ne čudi što je ovaj spektakl porušio sve rekorde, a otkupljena su distribucijska prava za Njemačku, Peru, Rumunjsku, Japan, Rusiju i Tursku pa će zarada još rasti. Inače, ovaj je serijal navodno izrazito negativno utjecao na tamošnju mladež (povećan je broj nezgoda u street racingu, broj lopova na biciklima, a i jedna od najvećih tamošnjih pljački banaka inspirirana je prvim nastavkom).

Click here to view the embedded video.

Putovati sa stilom

$
0
0
putovanje

Ako se na tren spustimo s oblaka, odnosno čim popuste halucinogene droge te gorko zaplačemo ugledavši bankovno stanje i shvatimo da su šampanjac i kavijar prve klase te brćkanje u plićaku Bora Bore rezervirani za sve osim nas, onda se brže-bolje moramo primiti ciljeva koje lakše možemo ostvariti. Prije nego što pomiješate sljedeći šut i upiknete u venu mizernog života, sjetite se da niste jedini.

U djetinjstvu su nas učili da se u sendvič uz neizostavni tvrdi sir umjesto salame može staviti i buđola ili kakav drugi suhomesnati proizvod jer će mu dulje trebati da se pokvari. Tek su oni stariji ili čak odrasli imali običaj pohati meso te ga nositi na put jer, eto, i to može dulje stajati, a čovjek se može fino najesti. Što djeca i odrasli jedu na putovanjima danas u high-tech 21. stoljeću? Totalno smeće, još gore nego prije. Zašto? Kućna izrada sendviča pomalo je izgubila monopol jer su putovanja postala kraća, a i ponuda uz ceste ne samo da je raznolika, već i postoji.

Dakle, najčešće se jede po restoranima ili supermarketima benzinskih stanica uz cestu. Prije smo barem sami kupovali sve sastojke i znali što stavljamo u usta, a danas….

Kupovni sendviči većinom sadrže aditive, a hranjivih tvari u obliku povrća i nemasnih bjelančevina sadrže skoro pa u tragovima, bilo da pričamo o tvorničkim ili napravljenima u lokalu. K tome, nefermentirana soja se voli skrivati u pecivima, hidrogenizirane masnoće u namazima…

Od pića se najčešće kupuju sokovi prepuni šećera (sukroza, fruktoza ili umjetni zaslađivači poput aspartama, sukraloze, acesulfama – ili su dokazano štetni ili nedovoljno istraživani). Grickalice su i dalje iste kao i prije, no izbor okusa je nadaleko veći i egzotičniji, a što su egzotičniji, to ima više pojačivača okusa u njima.

Zašto vam to sve govorim i kakve to veze ima s putovanjem sa stilom?

Sve od navedenog pa čak i ako sami slažemo kod kuće u toj vintage maniri naših roditelja ima nadaleko previše kalorija nego što nam doista treba. K tome, razina soli je suluda te vam kao vozaču, a kamoli suputniku ili putniku busa ili vlaka treba znatno manje. Takva hrana osim što deblja, nakuplja vodu u tijelu, čini nas podbulima i rapidno ruši razinu energije. Naravno da je na vama izbor što ćete jesti i piti, ali na destinaciju svi želimo doći puni snage u maniri Gaja Julija Cezara.

Bitno je ne (po)ostati žedan i zato kupujte vodu. Kupujte vodu bez okusa jer u njoj nema skrivenih šećera te za koju god količinu mislili da vam je dovoljno, kupite još pola litre. Bolje nego da žedni stojite u koloni. Od hrane birajte grickalice s ‘eko’ oznakom, ali i tada pazite koliko soli, masti i šećera sadrže. Ako želite nešto konkretnije, naručite tanjur gulaša, eventualno malo integralne riže i dosta povrća. Bitno je ne natrpati se jer će vam se prispavati. Ako jedete iz dosade, radije gledajte kroz prozor, čitajte nešto, slušajte muziku ili spavajte – kupite jeftin jastuk za vrat, fino ćete kunjati, a nećete izgledati kao neki siromah ukočena vrata.

Kako izgleda moj uobičajeni paket za putovanje?

Litra i pol negazirane vode, nekoliko proteinskih prutića i zrnatih sireva te voće.

Od odjeće birajte ugodne i pamučne materijale. A stilski… E, pa dotjerajte se u maniri likova putnika krimića Agathe Christie. Naravno, sukladno vremenu u kojem živimo, jer će vas inače svi čudno gledati. Želite izgledati čisto, svježe te kao milijun dolara… Ma može i kao milijun jena (63.660,91 hrk)! Važan je prvi dojam, a tijekom putovanja nemate previše prostora za greške. Ljudi će prije pomoći osobi koja izgleda čisto i pristojno, nego nekome tko odaje boemsko-ležerni (potencijalno prljavi) izgled. Šešir, marama ili dobre kožne isusovke će podići dojam kako ženama, tako i muškarcima – posebice ako su stopala njegovana. Tenisice i obične japanke ostavite u koferu – osim ako nisu neko super turbo mega kul limitirano izdanje. Često se može čuti da su putovanja prije bila na puno višem nivou pa zašto ne bismo barem dio tog glamura vratili. Dakako, bez da izgledamo kao upicanjeni modni mačak ili poput neke starlete.

U torbu, ruksak ili cargo kratke i duge hlače stavite paketić vlažnih te suhih maramica, balzam za usta, mini kutiju univerzalne kreme, ali i bočicu termalne vode. Iako su higijenski razlozi na prvom mjestu, sada nam je važan kozmetički aspekt. Nije bitno obrisati ruke prije, nego se i osvježiti nakon jela. Suhi zrak klimatiziranog vozila, vjetar i sunce – sve to isušuje kožu dajući umoran izgled. Ako vam se gadi umiti u javnom WC-u ili ako je on doista prljav, posegnite za termalnom vodom, pošpricajte po licu i kad se osuši, stavite malo kreme. Za nas muške dodatni je izazov to napraviti bez kompromitiranja statusa vrhunskog pastuha koji toliko njegujemo. Djevojkama bi maskara i rumenilo te eventualno šampon za suho pranje kose u spreju trebali biti sasvim dovoljni.

Po dolasku će vas vaši domaćini, bilo prijatelji, hotelsko osoblje (posebice concierge s kojima se svakako sprijateljite jer oni znaju sve tajne mjesta), rent-a-car agenti ili baba iz privatnog pansiona ljepše tretirati ako ste oku i nosu ugodni.

Preosjetljivost na gluten

$
0
0
gluten

Dragi moji, čak i ako nemate celijakiju, više od pedeset, točnije 55 različitih bolesti jasno je povezano s glutenom, stoga je bitno osvijestiti ljude da pomodne dijete koje eliminiraju gluten radi tanjeg struka načelno nisu dobre jer bismo njemu ionako trebali oprezno pristupati, nevezano za konfekcijski broj. Trebali biste jesti zdravu hranu bez glutena, odnosno svježe kuhanu, domaću hranu koja nije prošla 25 kilometara proizvodne trake u tvorničkoj hali te bila izložena brojnim dodacima i procesima kako bi se oku, njuhu i nepcu učinila primamljivom.

Gluten je bjelančevina koju nalazimo u žitaricama poput pšenice, pira, raži i ječma. Ona daje krasnu za škrob ljepljivu notu brojnim proizvodima poput peciva, kruha, tjestenine, pa čak i old school danas ozloglašene pizze. U vegetarijanskim i veganskim receptima veselo maše s popisa sastojaka pod imenom sejtan ili pšenično meso. Pretpostavlja se da čak 99 (!) posto ljudi koji pate od celijakije ili preosjetljivosti na gluten nisu i neće nikada biti dijagnosticirani. Barem dok im se ne pojavi neka mnogo teža i smrtonosna bolest poput limfoma. Sve više nas postaje preosjetljivo na gluten premda nemamo celijakiju, i to upravo zbog današnjeg načina ishrane jer konzumiramo mnogo hrane koja zapravo nema nikakve nutritivne kvalitete, a prepuna je kemikalija kojima u njoj, budimo realni, nije mjesto.

Ne smijem zaboraviti ni ljude s IBS-om, sindromom iritabilnog crijeva, koji imaju svojevrsnu alergiju na gluten. Nedugo nakon uklanjanja glutena iz prehrane, alergija i IBS u potpunosti nestaju. Dakle, bitna je kontrola sastojaka koje jedemo i pijemo.

Simptomi glutenske preosjetljivosti su brojni:

Dolazi do smetnji probavnog trakta poput plinova, nadutosti, povraćanja, čestog ili kroničnog proljeva ili čak zatvora, koji se nerijetko pojavljuje kod djece nedugo nakon obroka s glutenom. Mogu se pojaviti i grčevi u predjelu trbuha. Kod djece se može pojaviti i svijetla te obilna stolica i izbočen trbuh. Bitno je naglasiti da preosjetljivost na gluten kod djece može uzrokovati nenapredovanje u razvoju, odnosno u težini, jer crijeva ne mogu upiti prijeko potrebne nutrijente za razvoj dječjeg organizma. Kod djece i odraslih može doći i do manjka apetita.

Problemi s kožom vezani su za slabu apsorpciju vitamina, minerala i hranjivih tvari. Primjerice, zbog manjka vitamina A, koji oštećena crijeva ne mogu upiti, može se pojaviti keratosis pilaris – ”kokošja” tj. ”pureća” koža na rukama (sa stražnje strane). Može se javiti i dermatitis herpetiformis, poznat i kao kožna celijakija. Obje bolesti ili simptomi glutenske preosjetljivosti osim osipa (u obliku mjehurića) mogu jako svrbjeti te zahvatiti torzo, ruke, laktove, lice, predio lica uz kosu, stražnjicu. Naravno da ovdje kožni problemi ne prestaju – neki ljudi koji kao odrasli pate od tvrdoglavih akni mogli bi također biti preosjetljivi na gluten, a koža će, kao najveći organ tijela, upalno stanje proizašlo iz crijeva svakako pokazati.

Brojne autoimune bolesti, poput Hashimotova sindroma, reumatoidnog artritisa, ulcerativnog kolitisa, lupusa, multiple skleroze, psorijaze ili sklerodermija, mogu vući korijen i dakle biti uzrokovane preosjetljivošću na gluten. Ako je to doista glavni uzrok njihove pojave, eliminacijom tog štetnog proteina iz prehrane mogli biste ukloniti pojavu spomenutih stanja.

Fibromialgiju, odnosno bolove u mišićima i umor, neki liječnici čak smatraju iznimno jakim simptomom osjetljivosti na gluten, a ne zasebnom bolešću, pa se preporučuje izbjegavanje glutena i kod ovakve dijagnoze.

Preosjetljivost na laktozu. Većina ljudi našeg podneblja koja već pati ili počinje osjećati smetnje uzrokovane konzumacijom mlijeka i mliječnih proizvoda također bi mogla patiti od preosjetljivosti na gluten.

Patite li od čestih glavobolja, odnosno migrena, spasonosno rješenje moglo bi biti upravo u izbjegavanju glutena, pogotovo patite li povremeno od osipa na koži ili proljeva. Ako se migrena pojavi koji sat nakon obroka koji sadrži izvore glutena, tada se rješenje nameće samo. Mogle bi se pojaviti povremene vrtoglavice i poremećaj ravnoteže.

Patite li od čestih, ponekad drastičnih promjena raspoloženja, uhvati li vas depresija, tjeskoba ili ADD (poremećaj deficita pažnje), možda vaši problemi leže u glutenu.

Želite li sami provjeriti svoju razinu osjetljivosti na gluten, izbacite ga iz jela i pića tijekom minimalno mjesec dana (ako ne i duže) i potom ga ponovno uvedite u prehranu, prateći pojavu simptoma. Kada govorim o eliminacijskoj dijeti, tada mislim na apsolutnu pažnju. Dakle, pazite na sastav nekih lijekova (tableta, sirupa ili krema), umaka (preljevi za salate, umak od soje), jer tek 100-postotno izbacivanje znači uspjeh. Pizzu pripremajte kod kuće s heljdinim i zobenim brašnom, a nema više ni njoka sa pšeničnim brašnom.

Svakodnevni stres može uzrokovati neke bolesti i stanja koja sam danas spomenuo, zato bi bilo idealno da se uputite liječniku i zatražite krvni test na antitijela na glijadin te podrobnije ispitate radi li se o preosjetljivosti na gluten.

U slučaju da u startu nemate nijedan od spomenutih simptoma, smatrajte se sretnima i pojedite za neke od nas tanjur špageta.

Trio Valore vraćaju nas u šezdesete!

$
0
0
trio-valore

Trio Valore britanski je trio koji na vrlo autentičan način poziva na glazbu koja je bila popularna sredinom šezdesetih godina. Kombinacija dinamičnog beata i džeza podsjeća na najveće uspjehe Ramseya Lewisa koji su uspješno ”napadali” glazbene ljestvice u vrijeme najveće beatlemanije.

Danas to zovemo “mod džez”, a posebnu težinu nastupu ove grupe daje pedigre njezinih članova koji su surađivali s najvećim imenima popularne glazbe (Paul McCartney, Amy Winehouse, Jimmy Page, The Who, Iggy Pop, Morrissey, Paul Weller, Supergrass, Madness…).

Dok čekamo ovogodišnji festival Dolce Vita, zaplešite uz Trio Valore

Click here to view the embedded video.

dolcevita-banner
.


Zadnje pripreme za međunarodni turnir u bike polu

$
0
0
bike-polo-zagreb

Organizatori su ponovili prošlogodišnji uspjeh pa je i ove godine interes i broj prijava bio veći od maksimalnog broja timova (18) koji mogu pristupiti turniru. Posjetitelje očekuju neizvjesni dvoboji na dva kotača, uzbudljive vožnje i trikovi te odlična atmosfera među timovima koji stižu iz nekoliko zemalja Europe.

Povijest bike pola kao sporta

Godine 1891. Irac Richard J. Mecredy osmislio je polo na biciklima kao dio oproštajne zabave povodom završetka svoje trkačke karijere. Vrlo brzo počeli su se pojavljivati klubovi u SAD-u, Irskoj i Velikoj Britaniji, a na Olimpijskim igrama u Londonu 1908. godine, bike polo uključen je kao demo sport. Od tih početaka do 1999. godine, bike polo se igrao isključivo na travi, uključujući i neke od najvećih nogometnih stadiona tog vremena. Osnovna ideja nastala je iz sporta koji se tradicionalno igra na konjima.

Bike Polo na tvrdoj podlozi (Hardcourt Bicycle Polo), ujedno i puni naziv sporta

Hardcourt bike polo ili polo na tvrdoj podlozi prvi se put pojavio 1999. godine u SAD-u, točnije na sjeveru u Seattleu, Washingtonu. Počeo se igrati iz čiste zabave od strane biciklističkih kurira, a s obzirom na atraktivnost samog sporta te veliku i međusobno povezanu biciklističku kurirsku zajednicu, bike polo se vrlo brzo širi i na ostatak zemlje.

Sve dodatne informacije možete pratiti na: bikepolozagreb-tournament.tumblr.com te službenoj Facebook stranici Bike Polo Zagreb.

Retrospektivna izložba Vlaste Delimar u MSU

$
0
0
Svakodnevno razmišljajte o sebi, 1981

Umjetnički rad Vlasta Delimar započinje krajem 70-ih godina, u vrijeme kada je postkonceptualistička scena u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji u punom intenzitetu. Od samih početaka djelovanja na direktan način, vrlo samosvjesno gradi svoj umjetnički opus. Druženje s Grupom šestorice autora, i umjetnicima koji su se okupljali oko alternativnog radnog i izložbenog prostora Poodrom te poslije galerije Proširenih medija, odredili su smjer i oblike njezina umjetničkog djelovanja.

Odabir vlastita tijela kao primarnog medija rada, odredilo je poziciju Vlaste Delimar kao izdvojenu i samosvojnu umjetnicu bez izravnih sljedbenica, ali i prethodnica.

Njezin je rad 90-ih hrvatska likovna kritika pokušala odrediti kao opus koji pripada feminističkom krilu umjetnosti, radu umjetnika u prvom licu, ekspresiji tijela, ego tripu… Vlasta Delimar kontinuirano i dosljedno odbija svoj rad tumačiti kroz termin „ženski“ ili „feministički“, inzistirajući na univerzalnoj umjetnosti, koja se ne dijeli ni na mušku ni na žensku. Odbija identifikaciju ili pripadnost bilo kojoj ideologiji. Ona zazire od pozicioniranja u različite strukture, opire se organizacijama, ideologijama, inzistira na i bori se za vlastitu individualnost, i tako čuva prostor oslobođen od svih normi unutar kojega može slobodno razvijati svoju kreativnost, svijet, čistoću i beskompromisnost umjetničkog izraza.

Godine 2003. Vlasta Delimar radi niz akcija s Milanom Božićem pod zajedničkim nazivom Provesti noć… Odabirom napuštene povijesne arhitekture u kojoj provodi noć sa svojim suradnikom, umjetnica nastoji skrenuti pozornost na kulturne vrijednosti objekata, želi im „udahnuti“ novu energiju – kao novi početak – ukazati na potrebu njihove revitalizacije.

Godine 2005. započela je projekt Moja zemlja Štaglinec koji je prerastao u tradicionalni međunarodni skup umjetnika, na imanju u selu Štaglinec nedaleko od Koprivnice. Tema manifestacije je zemlja u svim aspektima, od praiskonskog do metafizičkog poimanja zemlje, koju umjetnici interpretiraju kroz performanse i akcije, instalacije, video, fotografiju i zvučne radove. Moja zemlja Štaglinec također će biti uključena i prikazana na izložbi.

U sklopu izložbe koja će se održati 15. svibnja u 20 sati u prostoru MSU Zagreb, umjetnica će izvesti dva performansa: Poziv na druženje i Moj privremeni dom.

Najbolji linkovi s interneta, 5.-9.5.2014.

$
0
0
hipster-girl

Zablude content marketinga
I kako ih prebroditi

Tražite content marketing stručnjaka?
Koje vještine treba imati?

5 savjeta za odličan content marketing plan
Pripremite se!

Hejteri i trolovi u vašem poslovanju
Kako se nositi s njima?

Content marketing za startupe
8 savjeta koji pomažu!

Kako su brendovi proslavili Star Wars Day
Oreo, Windows, Starbucks i drugi…

24 sata – Live Another Day
Pogledajte kratki teaser!

JJ Abrams i Lawrence Kasdan vam žele sretan Star Wars dan!
Neka je Sila s njima i novim filmom!

Treći nastavak Hobita ima novi naslov!
The Battle of the Five Armies

9 činjenica koje niste znali o Dosjeima X
Fotogalerija!

Kako povećati prodaju putem društvenih mreža?
Mala, ali vrijedna “tajna”

4 ključna elementa za praćenje i mjerenje
U content marketingu

Muči vas kreiranje izvješća o aktivnostima na društvenim mrežama?
Ovih nekoliko savjeta moglo bi vam pomoći

Stižu puno detaljnije analitike na Facebooku
Konkretno – za video sadržaje

Evolucija SEO profesionalaca
Nemojte zaostajati!

Zanima was tko je pravi kreator Ratova zvijezda?
Roger Christian pretvarao je snove Georgea Lucasa u stvarnost

Zaista gigantski spomenici diljem svijeta
I zapanjujući i – čudni

Najbrži gosti Top Geara
Tko će brže u novim sezonama

Content marketing tip of the week
#svedigitalno na Vineu

Tajni kod skriven u animiranim filmovima i TV serijama
A113

Kako da CTA ima što bolji učinak
Savjeti iz prakse

6 grešaka u content marketingu
Probajte ih izbjegavati

Kako mjerite content marketing?
Iscrpna infografika

Građenje content strategije
Koja je polazišna točka?

Osobno brendiranje i content marketing
Ima neka tajna veza?

Livestream iz svemira
Najljepši pogled

Osvojite besplatni upad na SFeraKon
Kviz SFeraKon trivija

Koliki ste ovisnik o knjigama?
Provjerite i saznajte

9 činjenica koje niste znali o Dosjeima X
Istina je u ovoj fotogaleriji

Tranzicija kulture u medijima
Pogubni rezultati

Pametni copy/paste
Pazite kako birate sadržaj

Više interakcije na Twitteru
Kako započeti razgovor

Lagani G+ savjeti
Poboljšajte svoj profil

Koliko postate na Instagramu?
Treba održavati tempo objava

Promiskuitetno ponašanje
Koga dodati na LinkedIn-u?

Limitirana Dilophosaurus ploča
Jurrasic Park Soundtrack na vinilu

Glazba, video igre i Saddam?
Upoznajte Fatimu Al Qadiri

Miks inspiriran Činom smaknuća
Hit dokumentarac u glazbenoj verziji

Neke od najznačajnijih reperica
Kako su žene izmijenile hip-hop

Ozbiljan pristup šašavoj priči
Blockbuster o Noinoj arki

Social media trendovi u 2014.
Prikazani u infografici

Kako razgovarati sa zajednicom
Na primjeru projekta Humans Of New York

Content Marketing dizajn
Koji čitatelje pretvara u kupce

Osnažite svoj mobilni content marketing
4 jednostavna načina

Kako privući pažnju blog postom
Slijedite ove savjete

Animafest u novom internetskom ruhu
Novi dizajn za ovogodišnje izdanje

Glumci iz Game Of Thrones izvan serije
Djeluju li i vama pomalo nestvarno?

Neodoljivi brežuljci sjeverozapadne Istre
Svi u jednoj infografici

Teaser za novu HBO-ovu seriju
Ostavlja bez daha!

London 1924. vs London & 2014.
Pojedini dijelovi grada nekoć i danas

Jaime Lannister – junak i/ili zločinac

$
0
0
Jaime-Lannister-GoT

Samo tjedan dana nakon što je višemilijunsko internetsko kraljevstvo fanova Igre prijestolja trijumfalno proslavilo smrt najomraženijeg televizijskog kralja svih vremena, nemir se uvukao i podijelio dotad složnu zajednicu. Već u sljedećoj epizodi ljestvica okrutnosti podignuta je nekoliko stepenica više – nad odrom pokojnoga kralja Joffreya njegov otac grubo siluje uplakanu majku i sestru blizanku. Čin brutalnosti dosad nezamisliv za televizijsku seriju koja se emitira u udarnom terminu izazvao je opsežnu polemiku o spolnoj diskriminaciji i zlostavljanju žena, raspravu koja na internetu ne jenjava već treći tjedan dok istodobno gledanost serije strelovito raste i ruši sve rekorde.

Teatar okrutnosti

Ruku na srce, neki dijelovi fabule Igre prijestolja toliko su mračni da bi ih najbolje opjevao pokojni vinkovački panker Satan Panonski, u povijesti hrvatskog rocka zapamćen kao autor opscenih tekstova prožetih incestom, klanjem i nekrofilijom. Gledatelji serije već su navikli na fine mrtve kurve, ubijanje novorođenčadi, glave na kolcu postale su standardne dekoracije Kraljeva Grudobrana, a bizarne smrti (zna ih biti i do pet po epizodi) prestali su brojati.

Ni silovanja dosad nije manjkalo. U prvoj sezoni jednu od glavnih protagonistkinja, Daenerys Targaryen, siluje muž tijekom prve bračne noći (premda toga nema u knjizi). Brutalno siluju i njegovi podanici, divlji Dothrakiji u svojim osvajačkim pohodima, a ratni vihor 2. sezone donio je nova zvjerska silovanja diljem Westerosa. No zašto je upravo ova scena izazvala zgražanje širokih razmjera?

Zato što je zločin počinio Jaime Lannister, lik koji je u prošloj sezoni nakon bolne transformacije iz omraženog Kraljosjeka prerastao u lika kojega svi vole. Internet mu je oprostio incestuoznu vezu sa sestrom blizankom, ubojstvo Ludog Kralja, bacanje devetogodišnjeg Brandona Starka kroz prozor, ranjavanje oca mu Neda, poganu jezičinu i niz drugih gadosti. No silovanje sestre zločin je koji se NE prašta. Oglasili su se mnogi ogorčeni fanovi, analitičari, kritičari, dežurni moralisti, ali i brojne udruge za zaštitu ženskih prava. Danielle Henderson, jedna od članica scenarističkog tima, čak je dala otkaz uz obrazloženje da joj je dosta toga što je ”trijumf muškaraca na račun žena postao glavni pokretač radnje u seriji”.

Igra prijestolja i emancipacija žena

Mislim da su takve reakcije pretjerane i da je situacija u seriji upravo suprotna. Jedan od glavnih pokretača fabule upravo je emancipacija žena putem desetak kompleksnih ženskih likova i na nekoliko razina. Nepobitna je činjenica da naša civilizacija često ima problema sa ženskim likovima u popularnoj kulturi. Nerijetko su one svedene na ”lutke od krvi bez trunke ideje”, priglupi sisati ukras glavnome junaku. No smatram da ženski likovi kakve je stvorio G. R. R. M. već dugo nisu izašli iz muškoga, pa čak ni ženskoga pera. Već dugo se nije vidjelo toliko ženske snage na ekranu, pogotovo u ”muškom žanru” kao što je fantasy.

cersei-lannister

Usporedimo li Martina s Tolkienom, možemo doći do zaključka da je otac žanra bio gej pisac. Premda je profesor Tolkien kreirao mape, mitologije, jezike i detaljnu povijest desetaka imaginarnih naroda, u njegovu svijetu žene kao da nisu dobrodošle. U kompletnoj trilogiji Gospodara prstenova postoje samo dva razrađena ženska lika. S druge strane, Martinove su junakinje snažne i hrabre žene, ratnice, vještice, revolucionarke… Nijedna od njih ne prihvaća svoju ulogu pokorne srednjovjekovne žene/majke/kraljice, nego se svim sredstvima bore protiv spolno neravnopravnog svijeta u kojemu žive.

Svaka velikaška obitelj Westerosa ima svoje snažne žene. U prvoj sezoni svjedočili smo kako zlostavljana djevojčica Daenerys Targaryen stasa u Majku zmajeva. Mlađahna Arya Stark također ne prihvaća svoju rodnu ulogu, nego iz sezone u sezonu postaje sve vještija s mačem, kao i Brienne od Tartha koja u boju pobjeđuje neke od ponajboljih muških kolega. Asha (u seriji Yara) Greyjoy usprkos spolu zauzima mjesto glavnog pretendenta na očevo prijestolje, baka Tyrell arhetipski je simbol ženske mudrosti i lukavosti, dok su u svijetu slobodnih ljudi iza Zida žene potpuno ravnopravne svojim muškim suborcima. Čak je i glavna negativka Cersei (sjajna Lena Headey) svojevrstan simbol ženske snage. Usprkos sustavnoj spolnoj diskriminaciji i zlostavljanju (najviše od oca Tywina i pokojnoga supruga kralja Roberta, najmanje od strane Jaimea) zahvaljujući svojoj snazi, inatu i intelektu postaje jedna od najmoćnijih figura u Igri prijestolja.

”Nije vam ovo Disneyland”

Martinov svijet namjerno je nepravedan ili kako je nedavno poručio ”Westeros nije srednjovjekovni Disneyland”.

“Silovanje i seksualno nasilje bili su dio svakog rata koji se ikada vodio, od drevnih Sumerana do danas. Izbaciti ih iz priče koja se koncentrira na rat i moć bilo bi fundamentalno lažno i neiskreno, i potkopalo bi jednu od tema knjiga. Onu da stvarni horori ljudskog postojanja ne dolaze od mračnih gospodara i Orkova, nego od nas samih. Mi smo čudovišta i mi smo junaci. Svatko od nas unutar sebe ima kapacitet za veliko dobro i veliko zlo. Zvjerstva u knjigama, seksualna i ona druga, potpuno su blijeda u usporedbi s onime što se može naći u bilo kojoj knjizi o povijesti. Scena je oduvijek trebala biti uznemirujuća, ali žao mi je ako je ljude uznemirila zbog pogrešnih razloga”, objavio je nedavno na svojem blogu George Martin.

Game of Thrones Season 3 Review

Vratimo se na scenu. Mnogi pišu kako nije u skladu s onom iz knjige te da je seks u knjizi bio konsenzualan. Ta tvrdnja je prilično dvojbena. I u knjizi Cersei na seks pristaje nakon odbijanja, uz grubi pritisak s Jaimeove strane. Audiovizualnim sredstvima u seriji grubost iz knjige pretvorena je u okrutnost, a izgubljena je i veza s likom koja je u knjizi bila jača jer je sporno poglavlje napisano iz Jaimeove perspektive.

Character kill?

Fanovi s interneta smatraju da su autori serije ovom scenom ubili Jaimea. Milijuni donedavnih fanova okrenuli su se protiv njega, no mislim da će se Jaime izvući iz trenutne nepopularnosti. Pomalo je paradoksalno da lik koji je u prošloj sezoni branio partnericu Brienne od silovanja pod cijenu odsijecanja desne šake samo tako postane seksualni prijestupnik u sljedećoj.

Također, smatram da je dobro da je scena upravo ovako brutalno iznesena jer je potakla reakciju ogromnog broja ljudi, koja je pokazala da je današnja javnost itekako složna u osudi nasilja nad ženama. O tome više nitko ne šuti, a šutjelo se stoljećima. Nitko više ne zatvara oči pred činjenicom da je svaka treća žena na svijetu žrtva nekog oblika zlostavljanja, što dokazuje da usprkos svemu u društvu postoji nekakav osjećaj morala i odgovornosti. Zlostavljanje žena prestalo je biti društveno prihvatljivo ponašanje.

Za razliku od svojih ženskih kolegica koje pišu serijale bestselera u kojima su protagonistkinje prikazane kao slabe glupače koje žude za muškom dominacijom (Sumrak saga, 50 nijansi sive), George Martin ne ustručava se progovoriti o problemima i patnjama žena diljem svijeta. Premda to radi na način koji se ne može nazvati politički korektnim. Dobro da je tako. Politička korektnost novi je fašizam.

A što se Jaimea tiče, ispao je više junak nego zločinac. Da scena nije bila toliko gruba, ne bi potaknula tako široku raspravu. Ovako nas je sve silovao i pljusnuo nas posred lica te natjerao da razmišljamo o svijetu u kojem živimo, zločinu, ljubavi i moralu. A to i jest glavna zadaća dobrog dramskog teksta od Aristotelovih dana pa sve do danas.

Prehrambena bojila svuda oko nas

$
0
0
colorful-food

Bojila, odnosno aditivi boja nisu novost u prehrambenoj, kozmetičkoj, ali i farmaceutskoj industriji. Odmah na početku ću napomenuti da postoje dvije strane medalje – nisu sva umjetna bojila štetna, a isto tako nisu ni sva prirodna bezazlena.

U proizvodima spomenutih industrija, bojila se ponajprije koriste da bi se ispravio gubitak primarne, tj. prirodne boje, pojačao intenzitet i time oku dao solidan vizualni dojam. Mišljenja su itekako podijeljena – s jedne strane su postavljene regulative od strane državnih institucija kojima se decidirano određuju dozvoljene količine bojila gotovim proizvodima, dok s druge strane postoji bojazan da bojila mogu ugroziti zdravlje i da bi se trebala zabraniti.

Činjenica je da neka bojila mogu uzrokovati ozbiljne alergijske reakcije, probavne netolerancije, migrene, hiperaktivnost, smetnje vida, umor, tjeskobu, probleme živčanog sustava, ali i predstavljaju povećanu opasnost oboljenja od raka zbog prisutnosti kancerogenih supstanci kojima su bile izložene tijekom proizvodnje.

Tartrazine, odnosno E102 ili Yellow 5 je najbolji primjer jer tijekom stvaranja tog bojila postoji rizik od zagađenja benzidinom – visoko kancerogena tvar. Alergijske reakcije mogu varirati od blaže urtikarije do napada astme, a osobe osjetljive na salicilnu kiselinu (glavni sastojak aspirina ili andola) bi trebale biti na oprezu jer je studija iz 1998. pokazala da ti ljudi imaju najteže reakcije na E102.

Hiperaktivnost se može javiti kod neke djece koja će pokazati simptome gubitka koncentracije i impulzivne aktivnosti koju se teško može kontrolirati. Dakle, pojavit će se simptomi ADHD-a i kod djece kod koje se ne bi inače sumnjalo na taj poremećaj. To se bojilo može naći u kozmetičkim proizvodima, dodacima prehrani (tablete i šumeće tablete vitamina/minerala, lijekovima, ali i bombonima, sokovima, čipsu i sličnim grickalicama, džemovima…). Austrija i Norveška su zabranile tartrazine na vlastitom tržištu.

Red 40, tj. E129 i Red 3, tj. E127 ili eritrozin su sljedeći neprijatelji zdravlja te su izravno povezani s jakim migrenama kod nekih ljudi. U ovom slučaju se ne radi o alergiji na hranu, već o netoleranciji. Koja je razlika? Za alergijsku reakciju imunosustava bit će dovoljan i najmanji djelić onoga na što smo alergični, dok će kod netolerancije biti potreban veći unos onoga što uzrokuje problem.

Uz pojavu migrena, mogu se pojaviti i povraćanje, žgaravica, grčevi, nadutost i proljev. Brojna istraživanja na miševima su pokazala da je E127 daleko štetniji jer je incidencija oboljenja od raka štitnjače bila daleko veća, no i dalje se koristi u nekim gotovim proizvodima.

E132 ili Blue 2, poznat i kao indigotin – također donosi poremećaje u ponašanju kod djece u obliku hiperaktivnosti, a nakon studije iz 2007. na tristotinjak djece tijekom koje im se dalo piće s tim bojilom, ali i konzervansima, veliki europski proizvođač bombona i slatkih napitaka je odlučio ovo sintetsko bojilo zamijeniti prirodnim na bazi alge spiruline koja je adekvatno obojila slatkiš.

Druga studija je pokazala poveći rast oboljenja od tumora na mozgu i nepravilan razvoj stanica kod miševa. Ipak, i dalje se koristi u brojnim proizvodima – od šampona i gelova za tuširanje, do obojenih žitarica, sladoleda, slatkiša te lijekova.

Spomenuta bojila, kao i još nekoliko bojila kojih ću se sada dotaći su sva redom derivati nafte i trebalo bi ih pod svaku cijenu izbjegavati. Nije bitno ima li ih u određenom proizvodu u maloj količini, bitno je imati na umu da se nalaze u brojnim proizvodima na koje smo navikli i s kojima smo odrasli te koliko ih unosimo u tijelo na svakodnevnoj osnovi. Ključna riječ je taloženje. K tome, ne zaboravite ni mogućnost prisutnosti nekoliko bojila u jednom proizvodu da bi se njihovim miješanjem dobila treća nijansa, poput recimo ljubičaste ili narančaste.

Izbjegavajte i Blue 1, tj. E133 – rak bubrega; Red 2, tj. E123 – rak mjehura; Yellow 6, tj. E110 – rak nadbubrežne žlijezde; Green 3, tj. E143 – rak mjehura i testisa. Sve su bolesti dokazane kroz višegodišnje studije na miševima.

Moj savjet je da čitate sastav na pakiranjima sladoleda, bombona, bojane želatine, gotovih kolača, slatkih pića, svih gotovih proizvoda; kozmetičkih proizvoda, ali i dodataka prehrani kao što su vitamini/minerali, zamjenski obroci. Što se lijekova tiče, ponekad nažalost ne možete izbjeći tablete ili sirupe koji sadrže štetna bojila, ali zato pripazite na drugim poljima u životu.

Kupujte certificirane organske proizvode, posebice one koje ćete često jesti/piti ili stavljati na kožu te sluznicu. Ako na pakiranju proizvoda i piše da ima dodatna bojila obratite pažnju da se radi o onima prirodnima.

Za kraj ću istaknuti bojilo E120 ili cochineal – to je prirodno bojilo koje bi vegetarijanci trebali izbjegavati jer se pravi od smrvljenih ženki insekata Dactylopius coccus. Koristile su ih još Inke i Maje za bojanje tkanina, da bi se tijekom kolonizacije proširio na ostale dijelove svijeta, a danas koristi u brojnim granama industrije.

Viewing all 836 articles
Browse latest View live