Quantcast
Channel: plan b - digitalna pop kultura » Pop kultura
Viewing all 836 articles
Browse latest View live

SF knjižnice

$
0
0
Knjižnica

Odlazak u knjižnicu je poput povlačenja u svoj unutarnji svemir. Knjige kao da upijaju sve zvukove oko sebe; unutar šuštavih stranica, osim ispisanih riječi i slova, vrište prekinute misli, nedovršene rečenice i problematični kaos izgovorenoga, provukavši se kroz pore papira i zaustavivši se među koricama. U knjižnici je sve jasno jer sva su pitanja već postavljena i već imaju odgovore i teško je ne osjećati se skrušeno pred svim tim znanjem. A što je uopće knjižnica, ako ćemo pravo? Zgrada ili kolekcija? Ili pak informacija u svojem najsirovijem obliku, koja čeka da je netko pregleda i upotrijebi? Znanstvena fantastika pruža različite poglede na knjižnicu kao instituciju, kao i na njezin sadržaj, iznova nas upoznajući s knjigom kao najvjerodostojnijim i najvjernijih oblikom pohrane informacija, ali i otkrivajući savršenstvo računala, čije su mogućnosti pohrane gotovo beskrajne, ali je zato njegova moć potencijalno opasna.

Knjige o knjižnicama

Zanimljivo je da se znanstvena fantastika uporno odbija odreći „arhaičnih“ papirnatih knjiga, koje postoje čak i u dalekim, neodređenim budućnostima. Knjiga je za SF ekvivalent mudrosti i znanja i pristupa joj se sa (straho)poštovanjem i poniznošću, a štovanje knjige prisutno je čak i kad je ona zabranjena, kao što je slučaj u kultnom romanu Fahrenheit 451 Raya Bradburyja, ili zaboravljena, kao što je opisao još jedan velikan SF-književnosti, Robert A. Heinlein, u svojoj noveli Universe. U oba djela knjižnicu-zgradu zamjenjuje knjižnica-glava, koja možda i nije najpouzdanija, ali predstavlja sigurno i zaštićeno mjesto od spaljivanja knjiga (na koje se namjerio Bradbury), odnosno „sredstvo“ za pamćenje informacija (i to u rimi!), koje kod Heinleina zamjenjuje zaboravljenu sposobnost čitanja.

U kratkom romanu The Hobbyist Franka Russella knjižnica zauzima praktički cijeli jedan planet, dok je div latinskoameričke, ali i svjetske književnosti, Jorge Luis Borges, u svojoj slavnoj kratkoj priči Babilonska knjižnica cijeli svemir zamislio kao ogromnu biblioteku koja sadrži sve napisane i nenapisane knjige, koje su međutim u potpunosti besmislene, budući da ih je nemoguće dešifrirati. Naposljetku, za Waltera M. Millera Jr.-a i Isaaca Asimova knjige donose spas civilizacije. U Millerovom Kantikulumu za Leibowitza samostani u postapokaliptičnom svijetu skupljaju i prepisuju knjige i znanje kako bi buduće generacije mogle obnoviti civilizaciju, dok Asimovljeva serija o Zadužbini pretpostavlja da će Encyclopedia Galactica, koju piše stotinu tisuća ljudi, smanjiti trajanje razdoblja barbarizma, koje će neumitno uslijediti nakon pada galaktičkog carstva.

Filmovi o knjižnicama

Postoji jedan zanimljiv niz SF-filmova, snimljenih u međusobnom kratkom razdoblju, u kojima pojam knjige (koja je i dalje papirnata!) predstavlja repozitorij sveg znanja i ujedno skrovište zatajenih ili izgubljenih istina u koje samo povlašteni imaju uvida. U filmu Soylent Green (1973.) postoji tajanstvena organizacija moćnih staraca koji imaju pristup znanju kroz knjige, no čak ni oni ne posjeduju cjelokupno znanje, odnosno čak je i njima neke istine moguće zatajiti. U filmovima Vremenski stroj (1960.), Zardoz (1974.) ili Loganov bijeg (1976.) knjižnice su u ruševinama, a knjige se raspadaju na sam dodir, istovremeno mrveći u prah sve što je nekadašnja civilizacija znala, a trenutačna zaboravila. Knjige možda opstaju stotinama i tisućama godina, no uz njih se veže neizbježno raspadanje, a ono što se nekada znalo postaje nevažno i nepovratno.

Svijet unutar računala

No informacija pohranjena u računalo može trajati dovijeka, međutim strah od inteligentnog i samosvjesnog računala – od kreacije koja bi se mogla okrenuti protiv svog kreatora – inherentna je svakom ljudskom biću. Međutim nije samo strah od ovisnosti o naklonosti ili dobroti elektroničkog bića jedina preokupacija i tema računalno-orijentirane znanstvene fantastike; tu su, primjerice, različite elektroničke naprave koje služe za čitanje, kompjutorski programi i virtualni knjižničari (primjerice u liku dobrodušnog djedice ili pak snoba koji na neuke gleda svisoka), izravni spoj ljudskog mozga s izvorom informacija, pa čak i sama informacija kao temelj civilizacije. Nezaboravne su Asimovljeve riječi koje kažu da je idealna naprava – u potpunosti prijenosna, ne zahtijeva izvor energije te je možemo pokrenuti i zaustaviti po volji – najobičnija knjiga. No živeći već u SF-svijetu u kojem elektronika sve više nadomješta papir, čak i ljubitelji „arhaičnog“ SF-a poput mene moraju priznati da nam predstoji elektronička budućnost. A hoće li posljedice biti dobre ili loše – tek predstoji vidjeti.


Animafest 2015.

$
0
0
Minute nisu vazne_5

Svjetski festival animiranog filmaAnimafest Zagreb prvi put od svog osnutka objedinjuje kratkometražno i dugometražno izdanje te za svoje nadolazeće, integrirano izdanje u 2015. godini najavljuje predstavljanje animiranih filmova svih dužina.

Nakon deset godina izmjenjivanja kratkometražnih i dugometražnih izdanja u bijenalnom ritmu, 2015. godina donosi prekretnicu u festivalskom konceptu, koji će od sada pružati cjelokupni pregled suvremene svjetske animacijske produkcije kratkog i dugog metra na godišnjoj razini.

“Animacija je najdinamičnija likovna forma – od aplikacija do art house kina, broj i raznolikost produkcija nikad nisu bili veći – može se govoriti o pravoj eksploziji. Na tom području Animafest Zagreb jedan je od vodećih svjetskih festivala, i jedini hrvatski filmski festival čija glavna nagrada direktno kvalificira za prestižnu nagradu Oscar. Da bismo pravovremeno pratili i detektirali najaktualniji vrh svjetske produkcije te ga prezentirali domaćoj publici i internacionalnoj sceni neizbježno je ubrzati korak. Ovim putem pozivam sve autore da prijave svoje kratkometražne ili dugometražne filmove. Vidimo se na Animafestu 2015! Z znači Zagreb!” – rekao je povodom integriranja izdanja Daniel Šuljić, umjetnički direktor Animafesta.

Naredni Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb održat će se od 9. do 14. lipnja 2015. u Zagrebu. Prijave filmova za natjecateljski dio programa otvorene su do 1. veljače 2015., a na poziv se mogu prijaviti kratkometražni animirani filmovi nastali nakon 1. siječnja 2014. godine i dugometražni animirani filmovi nastali nakon 1. siječnja 2013. godine prema uvjetima iz Pravilnika.

Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb osnovan je 1972. godine te je drugi najstariji europski filmski festival u potpunosti posvećen animaciji. Više od 40 godina Animafest Zagreb slovi kao jedna od vodećih svjetskih animirano-filmskih manifestacija te, uz festivale u Annecyju, Ottawi i Hirošimi, pripada među nezaobilazne događaje svijeta animacije. Ujedno, to je jedini hrvatski festival sa statusom A-festivala.

 

 

 

 

Projekt ‘Museum of Selfies’

$
0
0
Selfie

Olivia Muus, danska dizajnerica, započela je projekt Museum Of Selfies – projekt koji kombinira tradicionalno slikarstvo i danas sveprisutne selfije. Namještajući ruku na način da izgleda kao da likovi s povijesnih portreta fotografiraju selfije i fotografirajući taj prizor, autorica je privukla veliku pozornost javnosti i medija, ali i velik broj zainteresiranih za sudjelovanje u projektu.

Prvi muzej koji se uključio u ovaj projekt je Pinakoteka u Münchenu (Die Pinakotheken Im Kunstareal München), a prvi hrvatski muzej koji se dvjema fotografijama priključio projektu je Muzej grada Trogira.

Oba portreta fotografirana za projekt muzeja selfija nalaze se u stalnom postavu Muzeja grada Trogira. Prvi portret ulje je na platnu iz 1698. koje prikazuje Luciju Andreis, nalazi se unutar Salona – postava zbirke 17. i 18. stoljeća. Drugi portret prikazuje Lovru Burića (1771 – 1853), a nalazi u okviru postava zbirke 19. stoljeća.

Vjerujemo da je ovaj projekt originalan način popularizacije kulture i umjetničkog naslijeđa, ali i edukacije – upoznavanja sa umjetničkom baštinom svih (zainteresiranih) dijelova svijeta. To je ujedno i razlog zbog kojeg se trogirski muzej uključio u ovaj projekt.

Trogirske muzejske selfije možete pogledati ovdje , a cijeli projekt Museum Of Selfies ovdje.

A zašto bi ostalo samo na gledanju? Sudjelovati može svatko!
Priključite se!

Pravilno držanje, prvi dio

$
0
0
shutterstock_64841104

Loše držanje. Dvije kratke riječi koje tako divno opisuju položaj tijela, ali i cijelu paletu ponašanja, navika, pa čak i karakternog stava svakoga od nas. Svakodnevno se izvijamo u xy smiješnih, a ponekad i vrlo bizarnih poza, odnosno položaja, sve da bismo se namjestili onako kako nam je najugodnije; naročito kod kuće gledajući seriju ili film.

Sličan scenarij vrijedi i za sjedenje, posebice za računalom, poput vas koji sada ovo čitate s jednom nogom, tj. stopalom na stolici i laktom na koljenu ili sasvim zavaljeni tako da vam je donji dio leđa praktički preuzeo ulogu mekane pozadine oliti riti koja bi trebala štititi kosti. A ja se kao autor ovoga teksta trudim sjediti po PS-u, jer ne smijem biti licemjeran.

Načelno ne postoji univerzalan način sjedenja ili ležanja jer, eto, sve ovisi o situaciji u kojoj se nalazimo. Rekao bih da je držanje, bilo ono dobro ili loše, bolje opisati kao adaptaciju tijela na gravitaciju i aktivnosti u danom trenutku. Dok se krećemo, vježbamo ili u slučaju spoticanja, naši urođeni refleksi se odmah uključe aktivirajući mišiće koji će nas održati što više moguće uspravnima. E sad, puno je faktora koji mogu utjecati na kvalitetu te sposobnosti – od trenutnog raspoloženja, napora/umora, stimulacije do trenutne boli ili bolesti. S vremenom nas ti refleksi mogu odvući ne nužno uspravno, već prema onom položaju na koji smo navikli, onaj u kojem boravimo najduže.

Adaptivno držanje, odnosno držanje kao odgovor na nezgodnu situaciju može biti najbolji odgovor tijela u traženju ugodnog položaja, pa čak i ako bi se za takvo držanje reklo da je vrlo loše. Tada bi nas već i sam trud vraćanja u gabarite uspravnog ili ‘pravilnog’ držanja itekako mučilo i uzrokovalo bol te time odmagalo.

Sam kontekst lošeg držanja uvelike ovisi od početnog stanja – ako vam je nakon određene, recimo prometne, nesreće jedna noga kraća od druge, vi, jasno, nećete moći održavati pravilno držanje kao prije i to se neće moći promijeniti koliko god se trudili.

Držanje i njegova kvaliteta igraju daleko manju ulogu nego što mislimo. Znanost je dokazala tu tvrdnju, kao i činjenicu da čak i tzv. lijeno držanje nije neprijatelj zdrave kralježnice, mišića i tijela. Istraživanja su pokazala da ljudi znatno kraćih udova ne moraju trpjeti ništa veću bol, primjerice u leđima, od inače zdravih ljudi.

Slično vrijedi i kod određenih sportova u kojima jedan dio tijela radi više od drugoga. Treće, zasigurno ste tijekom liječenja bolova u vratu dobili vježbe koordinacije i držanja, no te vježbe neće ukloniti bol. Time se pitamo gdje je svrha takvom vježbanju ako ne za uklanjanje bolova? Ispada da je nema.

Hoće li osoba s izraženom skoliozom i dakle krivim držanjem patiti od više bolova nego netko tko ima perfektno držanje? Ne nužno, može samo osjećati veću ukočenost. U razgovoru s nekoliko fizijatara dolazim do takvih spoznaja.

Držanje, dakle, nije ključan faktor u zdravlju skeletnih mišića (organi koji nas pokreću i održavaju ravnotežu). Ipak, to istovremeno ne znači da nije bitno paziti na držanje. Možete cijeloga života paziti na držanje, koristiti super turbo mega futuristička pomagala za sjedenje, ured ili aktivnosti, a opet se izvodeći neku sasvim nebitnu radnju poput naginjenja desetak minuta u jednom smjeru tako predivno ukočiti da se danima, ako ne i tjednima nećete moći pomaknuti.

Dakle, u takvom slučaju držanje itekako može uzrokovati bol, kao i kada dugo podlakćeni gledate TV ili čitate na računalu. Većinu takvih bolnih stanja koja su uzrokovana prologiranim lošim držanjem ne zovemo lošim držanjem, već lošim posturalnim držanjem.

Primjerice, ako vam je tijekom rada monitor računala previsoko, zaboljet će vas glava jer je držite u problematičnom položaju; drugi primjer je ako ve taj isti monitor prenisko onda bi vas zbog naginjanja zaboljeti ramena ili leđa, a možda i podlaktice/laktovi ako ste se podbočili na njih. Bol se neće pojaviti odmah, ali ako takve položaje često prakticirate, zasigurno ćete naježiti. A ježeve bodlje ne miluju. Srećom, veći dio tih stanja se povlači nakon što počnete paziti na držanje i promijenite uvjete rada/boravka.

Jedna od najtežih, ali daleko najučinkovitijih metoda uklanjanja boli i problema vezanih uz držanje je metoda ‘snage volje‘. Držanje se izvodi podsvjesnim refleksima organa i problem nije u aktiviranju svjesne kontrole, već u zadržavanju dobrog položaja jer čim um odluta na nešto drugo, vraćanje u prvobitno stanje je praktički neminovno.

Ukoliko imate čeličnu volju i disciplinu, mogli biste svaki puta sve duže održavati pravilno držanje dok se refleksi ne počnu mijenjati. No, za to itekako trebate biti iznimno uporni. Na prste jedne ruke jedva mogu nabrojati nekoliko ljudi koje sam dosad upoznao, a da su u tome uspjeli. Jedina mana ove metode je da bi neki ljudi, prakticirajući je, mogli razviti kronično rigidno ponašanje sami prema sebi. Iako je ova metoda teška, najviše ljudi je svakodnevno iskušava, tj. započinje.

Druga metoda traži…

Slijedi sljedeći tjedan na istom mjestu.

Ratovi zvijezda u vremenu društvenih mreža

$
0
0
ratovi zvijezda

Poznato je da se internet i Ratovi zvijezda jako vole, a otkad je Disney prije dvije godine kupio studio LucasFilm i najavio snimanje novih nastavaka, Facebook, Twitter i ostale društvene mreže konstantno preplavljuju glasine, rasprave i viralni sadržaj koji se bavi kultnom svemirskom sagom. Toga je dakako bilo i prije, ali kako se približava novo poglavlje u serijalu, čini se da su Ratovi zvijezda postali druga najpopularnija stvar na “mreži svih mreža” (na prvom mjestu su, naravno, mačke).

Ratovi zvijezda predstavljaju kulturološki fenomen s dugim stažem, čiji počeci sežu još u preddigitalno doba, ali dolaskom interneta i pogotovo društvenih mreža postao je još izraženiji njihov ogroman utjecaj i popularnost. Jedan od najboljih primjera je famozan Dan Ratova zvijezda koji fanovi obilježavaju 4. svibnja (May the 4th), a postao je nezaobilazan upravo u vrijeme društvenih medija. Na taj datum tako je gotovo nemoguće biti na Twitteru ili Facebooku, a da vam ne iskoči neka objava o Ratovima zvijezda ili čak fotografije kostimiranih prijatelja. Istodobno, razni brendovi i kompanije uvidjeli su priliku za malo drukčiji oblik promocije pa početkom svibnja svojim fanovima na društvenim mrežama plasiraju zabavan tematski sadržaj i duhovite mash-upove s motivima slavnoga serijala. Takva strategija pokazala se kao pun pogodak jer brendovi korisnicima pokazuju kako “kuže spiku”, a istodobno šire viralni potencijal svog sadržaja.

Malo drukčiji, a opet sličan potez napravio je prošloga tjedna popularan tehnološki portal The Verge, koji je povodom službene objave naziva nove epizode predstavio jednostavan generator memea, s pomoću kojega možete kreirati vlastiti naslov nadolazećeg filma “ako niste zadovoljni postojećim”. Portal je lansirao zgodan servis u pravo vrijeme, a korisnici su, sasvim očekivano, prihvatili igru i preplavili društvene servise duhovitim prijedlozima.

Moć novih medija dobro je poznata i studijskim glavešinama, pa su službeni profili serijala odavno pokorili sve važnije društvene mreže. Pritom je posebno bogat YouTube kanal Ratova zvijezda na kojemu se mogu pronaći brojne reportaže, klipovi, intervjui, foršpani za videoigre, ali i arhivski sadržaj o staroj trilogiji.

Click here to view the embedded video.

Istodobno, “glavna” stranica Ratova zvijezda na Facebooku (koja, usput, ima gotovo 13 milijuna fanova) i profil na Twitteru ključni su kanali za širenje najnovijih vijesti, dok je njihov Instagram pravi mali raj za nostalgičare i ljubitelje memorabilija.

“You know that little droid is going to cause me a lot of trouble.” #StarWars #Vintage

A photo posted by Star Wars (@starwars) on

Prednost je što i sam redatelj novoga nastavka, J. J. Abrams, savršeno razumije moderne medije i sklon je viralnim kampanjama, što je već dokazao svojim starijim projektima, poput serije Izgubljeni ili filma Super 8.

Putem Twitter profila svoje producentske kuće Bad Robot, Abrams je tako u nekoliko navrata plasirao kriptične fotografije sa seta novih Ratova zvijezda koje su privlačile veliku pozornost fanova i redovito završavale kao vijest u medijima, a društvene kanale iskoristio je i za promoviranje humanitarne akcije #ForceForChange. Na radost internetske zajednice, istovremeno se ”prepucavao” sa svojim kolegom Zackom Snyderom, što je rezultiralo uvrnutim viralnim sadržajem koji je Ratove zvijezda spojio s Batmanom i Supermanom.

Do premijere novoga nastavka najpoznatije filmske sage ostalo je nešto više od godinu dana, što znači da nas prava ludnica tek očekuje. Prvi foršpan filma još nije ni na pomolu, a budite sigurni da će internet ”eksplodirati” onoga dana kada bude objavljen. Još veći kaos bez svake sumnje dogodit će se kada film krene u kinodistribuciju, nakon čega će Facebook i Twitter biti zagušeni reakcijama i komentarima, a sve će se sigurno ponoviti i s nastavcima. Sila je očito vrlo jaka i u digitalnom dobu.

HURA donijela novi Kodeks oglašavanja i tržišnog komuniciranja

$
0
0
HURA

Hrvatsko udruženje društava za tržišno komuniciranje (HURA) donijelo je novu verziju Kodeksa oglašavanja i tržišnog komuniciranja s ciljem njegovog usklađivanja sa promjenama u praksi tržišta komunikacija. Ključne promjene koje novi Kodeks donosi odnose se prvenstveno na digitalno tržišno komuniciranje i područje zaštite okoliša. Kodeks oglašavanja HURA-e služi kao skup normi i preporuka stručnjacima koji sudjeluju u tržišnom komuniciranju, a prihvaćanjem Kodeksa HURA svojim članicama i drugim tržišnim subjektima preporučuje primjenu njegovih općih pravila te reguliranje prakse i minimalnih standarda.

Novi kodeks kojim se revidira i nadopunjuje kodeks oglašavanja HURA-e koji je u Hrvatskoj u upotrebi od 2010., po prvi put u segmentu digitalnog tržišta komuniciranja poziva na odgovornost kad je u pitanju ciljano praćenje internetskog ponašanja korisnika pri slanju oglasa. Novine u području digitalnog komuniciranja implementirane su i na teme identifikacije oglašivača, neželjene poruke, oglašavanje i djecu te zabranu OBA.

Druge promjene u revidiranom Kodeksu odnose na pravila o utjecaju na okoliš u prilagođenom poglavlju E, koje se bavi pitanjima utjecaja na okoliš te označavanja proizvoda/ambalaže i to u segmentima – znanstvenih istraživanja, iskrenosti tvrdnji, životnog vijeka, oznaka i simbola te otpada.

“Samoregulacijski se kodeksi stalno razvijaju i usklađuju s društvenim, tehnološkim i gospodarskim promjenama. Ovom revizijom Kodeksa HURA je prvenstveno na primjeru digitalnog komuniciranja pokazala da nastoji ići u korak s tržišnim promjenama. Iako brze promjene i razvoj digitalnih interaktivnih medija čine postavljanje detaljnih smjernica nepraktičnim i neprikladnim, postavljanje standarda i u ovom području pokazatelj je prihvaćanja društvene odgovornosti struke”, izjavio je Kamilo Antolović, član Suda časti HURA-e.

Prilikom izrade kodeksa HURA je koristila smjernice Konsolidiranoga kodeksa ICC-a (Međunarodne trgovačke komore) prilagođavajući ga lokalnim potrebama te hrvatskoj oglašivačkoj i praksi tržišnog komuniciranja.

 

Ljubav ili smrt u prvom vikendu prikazivanja nadmašio prva dva nastavka Kokovih avantura

$
0
0
Ljubav ili smrt

Ljubav ili smrt u režiji Danijela Kušana i u produkciji Kinorame, započeo je sa nacionalnom distribucijom 6. studenog i prvog vikenda u preko 40 kino dvorana zabilježio bolju gledanost od prethodna dva nastavka. Sva tri filma o Koku nastala su prema predlošku iznimno popularnih romana za djecu i mlade Ivana Kušana.

Posebnost Kušanovog filma je što Ljubav ili smrt uvodi i temu prvih ljubavi u Kokove detektivske i nogometne avanture, zbog čega je njegova ciljna publika distributerima predstavljala velik izazov. Ipak, Ljubav ili smrt je bez ikakvih prepreka očito pronašao put do svoje nove publike, ali i zadržao stare fanove Kokovih avantura. Film će s obzirom na bombastično otvaranje zasigurno dugo vremena ostati među najgledanijim naslovima na našem području.

Treći nastavak Koka u nadolazećem razdoblju moći će se pogledati u svim CineStar i Cineplexx multiplexima, u mreži neovisnih kinoprikazivača, ali i u sklopu projekta Kino Mediteran na njihovoj turneji putujućeg kina.

Film Ljubav ili smrt je financiran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, produkciju potpisuje Kinorama, a regionalna distribucija odvija se u okrilju 2i Filma.

Japanski fetiši – bakunyu

$
0
0
Japanski fetiš

Bakunyu je japanski fetiš opsjednutosti velikim grudima no sam pojam prvenstveno se vezuje za uživanje u grafičkom izričaju tog fetiša u mangama i animama. Opsesija ženskim grudima jednaka je na bilo kojem kraju zemaljske kugle jer na kraju, radi se o jednom od najstarijih fetiša u povijesti ljudske seksualnosti.

Japanska pop kultura ima velike zasluge u popularizaciji fetiša bakunyu. Odmah nakon spomenutih mangi japanski muškarci u rasponu godina od tinejdžera do starijih stričeka poželjet će nabaviti nešto i od prateće industrije; od tiskanih erotskih editorijala obdarenih Japanki uzdignutih do statusa idola, preko razgolićenih ženskih figurica i lutaka svih veličina i promjera pa sve do bizarnih kuhinjskih pomagala poput kalupa za puding u obliku ženskih grudi. Svaki zaljubljenik ovog fetiša može i bez odlaska u seks shop kupiti čak i podlošku za miša koja će odmorište za ruku imati izvedenu u obliku ženskih grudi.

Iz fetiša velikih ženskih grudi izveden je i keisoku fetchi, fetiš mjerenja ne samo dojki, već svih mogućih mjesta na ženskom tijelu koja uzbuđuju muškarce. Ako ste mislili da je fetiš dojenja dosegao svoju krajnost u posluživanju majčinog mlijeka kao dodatak kavi u posebnim klubovima, odnedavno se u Japanu majčino mlijeko može kupiti i u tetrapaku. Sladoled od majčinog mlijeka koji je prije koju godinu ‘otkrila’ Lady Gaga također je made in Japan.

Modna industrija Zapada oduvijek nastoji isticati ženske atribute, ali ako prošećete tokijskim ili bilo kojim urbanim prostorima Japana, primijetit ćete da Japanke prosječno baš i nemaju velike grudi. Japanke kupuju najviše postavljenih i push up grudnjaka na svijetu, a zbog pomanjkanja samopouzdanja mnoge od njih će svjesno nasjesti i na brojne marketinške trikove te kupovati razne žvakaće gume i kolačiće koji navodno pomažu u rastu dojki.

No, uvijek se može otići i korak dalje. U Aichi prefekturi postoji hram Ryuon-ji za koji je vezana legenda iz 17. stoljeća. Žena koja nije mogla dojiti svoje dijete pomolila se božici Kannon za veće grudi. Nakon što joj je molitva uslišena, hram je postao veliko stjecište žena sa sličnim željama, a običaj se zadržao i do današnjih dana. Brojne ema pločice sa željama za većim grudima očito ispisuju tjelesno još nedefinirane tinejdžerke, odrasle Japanke mire se time da će najveće grudi imati u doba trudnoće i prve mjesece majčinstva.


6. Festival o pravima djece

$
0
0
6. Festival o pravima djece

Bogatiji i raznovrsniji nego ikad, program ovogodišnjeg Festivala o pravima djece, inkluzivnog filmskog festivala koji već šest godina progovara o različitim temama vezanima uz djecu i njihova prava, predstavljen je 12.11.2014. u zagrebačkom kinu Tuškanac.

Press_2 - Foto_Dario Hacek Press_3 - Foto_Dario Hacek Press_4 - Foto_Dario Hacek Press_5 - Foto_Dario Hacek Press_6 - Foto_Dario Hacek Press_7 - Foto_Dario Hacek Press_8 - Foto_Dario Hacek

Šesti po redu Festival o pravima djece održat će se od 17. do 22. studenoga u Zagrebu – gradu domaćinu te Splitu – gradu partneru u kojima će se prikazivati brojni filmski naslovi različitih žanrova. U fokusu ovogodišnjeg Festivala je osvještavanje o nasilju nad djecom, a nadovezuje se na rujansko UNICEF-ovo globalno izvješće o istoj temi pod nazivom „Pred našim nosom“. Uz Zagreb i Split, filmovi će se prikazivati u još 8 gradova diljem Hrvatske – Dubrovniku, Varaždinu, Osijeku, Slavonskom Brodu, Rijeci, Šibeniku, Zadru i Vukovaru. Po prvi puta Festival ima i zemlju partnera – Bosnu i Hercegovinu.

Program ovogodišnjeg Festivala predstavili su: Tatjana Aćimović, umjetnička direktorica Festivala o pravima djece, Gorana Dojčinović, voditeljica komunikacija UNICEF-a Hrvatska, Vera Robić – Škarica, tajnica Hrvatskog filmskog saveza, Maja Flego, savjetnica Ureda pravobraniteljice za djecu Republike Hrvatske te Goran Grgić, glumac i narator u video-deskripcijama filmova za slijepe i slabovidne osobe.

“Središnji dio Festivala i ove godine rezerviran je za stvaralaštvo djece i mladih, točnije za kratke filmove – igrane, dokumentarne i animirane – koje stvaraju u svojim filmskim družinama i klubovima tijekom godine. Zajedničko im je to da na izravan ili neizravan način progovaraju o njima samima, njihovim životima, pogledima, stavovima, problemima, rješenjima – iskreno i otvoreno”, zaključila je Tatjana Aćimović, umjetnička direktorica, u ime organizacijskog tima Festivala.

Nakon predstavljanja, u velikoj dvorani kina Tuškanac održana je projekcija nagrađivanog nizozemskog srednjoškolskog filma Jel ti žao (eng. Regret), a potom je uslijedila panel rasprava učenika zagrebačkih srednjih škola na temu vršnjačkog zlostavljanja. Raspravu je moderirala Blaženka Leib, a u raspravi su uz učenike zagrebačkih gimnazija i srednjih škola sudjelovali savjetnici iz Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu te UNICEF-ova ambasadorica Maja Vučić.

Za vrijeme trajanja Festivala, od 17. do 22. studenoga, diljem Hrvatske održat će se niz različitih programa – matineja za osnovne i srednje škole u kinima Cinestar, dok će se u Zagrebu i Splitu prikazivati i kratki filmovi djece iz BiH. Također, u ova dva grada prikazivat će se i večernji program s nagrađivanim filmovima Natjecanje: Uspon do zvijezda (r. Martin Miehe Renard, prikazan na Berlinaleu 2014.), Violet (r. Bas Devos, dobitnik velike nagrade Generation 14+ na ovogodišnjem Berlinaleu), te Crna ptica (r. Jason Buxton, proglašen najboljim kanadskim debitantskim filmom na Toronto International Film Festivalu 2012. godine).

Program festivala dostupan je na službenoj web stranici festivala, a sve aktualnosti mogu se pratiti i na Facebook stranici.

Festival zajedno organiziraju UNICEF, udruga Alternator, Hrvatski filmski savez, Ured pravobraniteljice za djecu, u suradnji s Blitz Cinestarom te Gradom Zagrebom i Gradom Splitom, uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra te brojnih drugih partnera.

Elektronika narodu!

$
0
0
Yugoton

Nakon vinilnog paketa Bijelo dugme – Box set deluxe i pripadajućih izdanja (SACD Kad bi’ bio bijelo dugme, DVD s najuspješnijim videozapisima benda…) te izložbe Istočno od raja Sanje Bacharach Krištofić i Marija Krištofića koji prati istoimena extended play kolekcija sa snimkama rock-začinjavaca na ovim prostorima, diskografska reminiscencija na dane bolje glazbene prošlosti, Croatia Records, zaokružuje kompilacijom Electronic Jugoton. Posrijedi je dvostruki disk s podnaslovom Synthetic Music from Yugoslavia 1964 – 1989, a kompilaciju su složili Višeslav Laboš i Željko Luketić.

Dvojac nije imao jednostavan zadatak, a pristupio mu je očito s velikom studioznošću, zahvativši širok raspon izvođača koji u svome izričaju ističu sintesajzere/računala ili barem u svom repertoaru imaju takve skladbe. Pritom se nisu zadržali samo na pjesmama iz pop-miljea, raširili su priču i na rock-izvođače koji su u jednom trenutku gitare zamijenili sequencerima, ali i na izvođače suvremene klasične glazbe, kao i na radove za djecu. Da su još zagrabili i na područje filma (npr. glazba Tomislava Simovića iz filma Gosti iz galaksije), opus bi bio kompletan. Doduše, na kompilaciji se nalazi skladba Florianna Igora Savina skladana za potrebe Festivala animiranog filma u Zagrebu. Autori su gotovo isključivo kopali po arhivi Croatia Recordsa (negdašnjega Jugotona) tako da je jedina posuđena snimka ona Zdenke Kovačiček sa Savinovom skladbom Elektra, posuđena iz depoa beogradske diskografske kuće PGP RTB.

Iza izvrsno dizajniranoga ovitka, koji potpisuje Nikolina Steković, nalaze se bilješke o kompilaciji i izvođačima na engleskom jeziku, što znači da je kompilacija namijenjena međunarodnom tržištu. To ne čudi, jer sve se češće događa da DJ-i iz inozemstva posežu upravo u elektroničku zaostavštinu bivše Jugoslavije kako bi napravili neki hype remiks ili jednostavno ukalkulirali takve skladbe u svoje DJ setove.

Kompilaciju povremeno presijecaju skitovi preuzeti sa singlova Jugoton Express, namijenjenih radijskim postajama gdje se predstavljao određeni projekt putem razgovora s izvođačima. Na kompilaciji se tako nalaze kratki isječci koji prethode pjesmama Laboratorije, Denis’n’Denisa, Olivera Mandića, Doriana Graya i Zane. Autori kompilacije zaključili su kako Laboratorija, Zana, Data i Beograd zaslužuju po dvije skladbe na kompilaciji.

Laboratorija je predstavljena pjesmama Devica 69 i Otkucavanje (s albuma Nevinost) koje je odmiču od prpošnih narodskih koketiranja s različitim stilovima. Zana je predstavljena s obje pjesme na prvome singlu On/Ti si neko staro lice kada je bend nastojao izričaj predstaviti elektronikom, sve dok nije otkrivena čarobna pop-formula singlom Leto. Beograd je početkom osamdesetih objavio prvi singl kreiran s pomoću računalnih programa TV/Sanjaš li u boji i obje pjesme nalaze se na kompilaciji. Bend je poslije za drugu diskografsku kuću izdao jedini album Remek-depo, no skladbe s tog albuma su izostale.

Grupa Data u tom je razdoblju objavila i album na kojemu je osobito popularna bila pjesma Neka ti se dese prave stvari, koja je zapravo prilično slobodno interpretirana skladba Depeche Modea See You bez navođenja autorstva. No s obzirom na računalno pionirstvo, grupi Data ovo se nije suviše zamjeralo. Zanimljivo, isti ljudi stoje i iza projekta The Master Scratch Band koji je više bio usmjeren prema hip-hopu, a jedna njihova pjesma nalazi se i na ovoj kompilaciji.

Denis’n’Denis, srećom, nisu predstavljeni notornim evergreenom Program tvog kompjutera, nego vrlo dobrom skladbom Ti i ja. Da su autori posegnuli za još kojom skladbom s nastupnog albuma benda Čuvaj se, zacijelo ne bi pogriješili, jer dvojac je 1984. zaista bio na svjetskoj razini: kreativne autorske zamisli Davora Tolje i senzualan glas Marine Perazić spojili su elektroniku i seksepil kao što je Vince Clarke u Yazoou spojio elektroniku i emociju putem glasa Alison Moyet te izgradio ultimativnu karijeru. S obzirom na isticanje kvalitetnih materijala, a ne najvećih hitova, možda bi konceptu odgovarala pjesma Mala noćna zadovoljstva koja je u demoverziji pridodana kasetnoj verziji mini LP-ja Ja sam lažljiva.

Potpuni stilski odmak od opće percepcije stila benda ima i Pekinška patka, koja je svoj karikaturalni pankerski izričaj s prvog albuma na drugome zamijenila elektroničkim dark pristupom, što nije naišlo na podršku publike pa se bend razišao. Skladba Sive eminencije II dokazuje kako nije posrijedi potpuni promašaj. Isto vrijedi i za drugi album Doriana Graya, Samo za tvoje oči. Današnji fanovi Massima Savića u skladbi Tonemo u mrak s tog albuma Doriana Graya imaju rijetku priliku čuti kako njihov ljubimac pjeva u falsetu od početka do kraja.

Zanimljivo je da na nekoliko snimaka sintesajzere svira pokojni Laza Ristovski, klavijaturist Smaka i Bijelog dugmeta, pokazavši da je riječ o jednom od najinovativnijih klavijaturista s ovih prostora. Druga osoba koja se osobito ističe na kompilaciji je Igor Savin: osim vlastitih izvedbi, potpisuje i prepoznatljivu temu Elektra, koji je pojačao izvanserijski vokal Zdenke Kovačiček na njezinome nastupnom albumu iz 1978.

Kompilacija uključuje i dvije funkom obojene pjesme – sjajnu Romance beogradskog ansambla Du-Du-A (posrijedi je njihov jedini singl za Jugoton, dva albuma objavili su za druge diskografske kuće) i Noć, ča, ča, ča s drugog albuma skupine U škripcu. Također, tu je i dvojac izvođačica koje su karijere ostvarile na potpuno drukčiji način od prezentiranoga. Milka Čakarun Lenac jedna je od simbola Melodija Istre i Kvarnera, a njezine skladbe Nevera s Kvarnera i Ča je ča (nema veze s navedenom pjesmom grupe U škripcu), primorski su evergreeni. Na kompilaciji je zastupljena disko pjesmom Andreja Baše Ponoćni express. Dubravka Jusić danas ima zavidnu PR karijeru, a u karijeri je objavila četiri albuma i mnoštvo singlova. Na kompilaciji je zastupljena skladbom Harakiri.

Među izvođačima zateći ćemo poznatoga književnika Mladena Kušeca s njegovom izvanvremenskom Tonkicom Palonkicom frrr, kao i nadahnuto čitanje Opomene Antuna Branka Šimića uz elektroničku pozadinu (čitač je – Fabijan Šovagović).

Jedina dosad neobjavljena pjesma jest Ti me uči splitskoga benda Tužne uši u kojemu su svirali Željko Serdarević, dizajner iz studija Imitacija života, Mladen Đikić koji je u prošlom desetljeću zabilježio neke od najupečatljivijih izdanja hrvatske elektroničke scene pod imenom NoNameNoFame, kao i pjevač Dinko Fazinić koji je paralelno gradio i karijeru novinara u Omladinskoj iskri. Izvrsna pjesma još jedanput otvara pitanje zašto ovaj bend nikada nije imao službeno izdanje.

Electronic Jugoton sadrži još nekoliko bisera (u prvom redu obrada pjesme benda Šarlo akrobata Mali čovek u aranžmanu i izvođenju Borghesije) i sigurno je da zaziva nastavak koji bi vjerojatno obuhvaćao i posezanje u arhive drugih diskografskih kuća. Pjesme kao što su Robot Ljupke Dimitrovske, Ostavi sve skupine Max & Intro, Detektivska priča Videosexa ili Javna kupatila Parafa jednostavno žude da se nađu na jednoj ovakvoj kompilaciji. Zapravo, Electronic Jugoton iskazuje svu svježinu ideja pa bez obzira na kvalitativne oscilacije, osim dokumenta vremena predstavlja i prilično originalne glazbene pristupe kojima vremenski odmak u rasponu od četvrt do pola stoljeća uopće ne šteti. Štoviše, upravo suprotno.

Brodolomci vremena

$
0
0
Brodolomci-vremena_1_finalne-korice-s-pantone-877-c_hrbt23

Zamislite kako ste nekada bili dijete. I voljeli ste stripove. A najviše ste voljeli jedan, točno određeni, konkretni strip. Taj strip je izlazio stranicu po stranicu, tri stranice po tri stranice u raznim novinama, časopisima, magazinima, strip revijama. Vi ste bili zaljubljeni u taj strip. Bili ste očarani magijom koja pršti s papira tih ‘raskupusanih’ stranica, skupljali ste te stranice i čuvali ih kao najsvetiju relikviju. Onda ste odrasli, završili školu, fakultet, upoznali djevojku, oženili se, našli dobar posao, okućili se, kupili dobar auto, a onda je stiglo i dijete. Životni prioriteti su se promijenili. A taj strip, koji ste voljeli kao dijete, totalno ste zaboravili. Ionako vam je majka, kad ste odlazili na fakultet, bacila u smeće sve te kutije pune stripova, koje su samo zauzimale prostor i bile mamac za žohare i mrave.

A onda ste sasvim nehotice, dok ste bili u božićnoj kupnji u jednoj fino opremljenoj knjižari, naletjeli na baš taj strip koji ste nekad obožavali. No taj strip više nije gomila nekvalitetnog papira čije ste stranice rezali iz novina i ručno uvezivali – već fino, tvrdoukoričeno luksuzno opremljeno izdanje sa svim stranicama na jednome mjestu. Vi ćete, naravno, kupiti tu knjigu i na taj način zapravo kupiti svoje djetinjstvo. Eto, to je funkcija strip integrala. Naravno, karikiram, no nisam daleko od istine. Bilo kako bilo, Nebojša Radić (glavni urednik izdavačke kuće Bookglobe) odavno je shvatio važnost tih integralnih strip albuma pa godinama pokušava kultne stripove poput Luc Orienta, Natashe, Cartlanda, Bruna Brazila, Gila Jourdana ili pak Xlll ponuditi mlađoj publici kao neku vrstu neprocjenjive stripovske baštine. Jer za sedmu umjetnost ti stripovi imaju važnost jednog Građanina Kanea, kad pričamo o filmu. Ili Beatlesa, ako pričamo o glazbi.

Znanstveno-fantastična priča

Posljednji takav integral koji je Bookglobe objavio jest kultni francuski strip Brodolomci vremena (Les Naufrages du temps), scenarista J. C. Foresta i crtača Paula Gillona. Bez obzira na to što gotovo nema povjesničara ili teoretičara stripa koji će ga posebno istaknuti, ovaj strip, započet još davne 1964. godine (izlazio je devet godina u novinama, a od 1974. izlazi u formi strip albuma), bez sumnje spada u red najrevolucionarnijih europskih strip naslova svih vremena. To pionirsko djelo modernističke znanstvene fantastike u stripu svoju ključnu ulogu odigralo je možda ponajviše u promjeni percepcije stripa – da je strip lako štivo namijenjeno pretežito razonodi djece i mladeži. Suprotstavljajući se takvoj percepciji, Gillon i Forest osmislili su naizgled klasičnu znanstveno-fantastičnu priču s premisom space opere – s originalnim, maštovitim i nepoznatim svjetovima, živopisnim svemirskim rasama, poremećenim genijalnim znanstvenicima i kozmičkim razbojnicima.

Već te 1964. godine čitatelji koji su uzeli ovu priču u ruke mogli su nakon nekoliko početnih stranica naslutiti da se susreću s nečim novim, posve nepoznatim u svijetu stripa. Brodolomci vremena su se po svojoj strukturi, stilu i načinu pripovijedanja ambiciozno obraćali odraslim, zahtjevnijim čitateljima nudeći im kompleksnu priču analognu djelima znamenitih SF autora – poput Arthura C. Clarkea, Philipa K. Dicka ili francuskog SF favorita tog vremena, Pierrea Boullea.

Radnja otprilike teče ovako: kraj je 20. stoljeća, čovječanstvu prijeti pošast svemirskih spora koje masovno napadaju ljude te ih inficiraju i deformiraju na jezovite načine. Kako nema lijeka i obrane od te pošasti, zemaljske vlasti odlučuju dvoje mladih ljudi, Christophera Cavalliera i Valerie Haurele, podvrgnuti eksperimentalnom hibernacijskom snu tijekom kojega neće starjeti, a potom ih lansirati u svemir u dvjema odvojenim kozmičkim kapsulama. Cilj znanstvenika jest sačuvati Chrisa i Valerie od opasnih spora da bi, u slučaju posvemašnje devastacije stanovništva, mogli iznova naseliti Zemlju zdravim ljudima. Vrijeme prolazi, bolest nestaje, a dvoje uspavanih vremenskih putnika polako biva zaboravljeno. No nakon tisuću godina bolest se vraća, ovoga puta još razornija i nemilosrdnija, pa se preživjeli Zemljani odluče na evakuaciju planeta. Sasvim slučajno pronalaze kapsulu s Chrisom i bude ga…

Dalje? Hm, nema dalje. Ako želite dalje, na vama je da uzmete Brodolomce vremena u ruke i sami otkrijete što sve čeka Chrisa u novome svijetu, drastično drugačijem od onoga koji je napustio. Premda ćete se nakon prvih nekoliko pročitanih stranica možda osjećati kao da iz današnje perspektive gledate Schaffnerov i Hestonov Planet majmuna i možda će vas zbuniti stanovita naivnost i patina koja se zadržala u ovome stripu, no Forestov scenarij i prekrasan Gillonov crtež ubrzo će uništiti sve predrasude – i uživat ćete do posljednje stranice.

 

Pravilno držanje, drugi dio

$
0
0
Pravilno držanje 2

Kako sam vam prošli tjedan obećao, danas odmah krećemo s nastavkom metoda koje vode pravilnijem držanju i time zdravlju tijela i organizma.

Druga metoda traži izmjenu svakodnevnih aktivnosti. Rekao sam da je metoda snage volje najteža, onda bi ova trebala biti najlakša, jer traži male varijacije na temu onoga na što smo navikli. Istovremeno neke od njih mogu biti djelomice zabavne jer unose mini bijeg od svakodnevice.

Jasno je da previše sjedimo i da takav način života, kojem je teško pobjeći, vodi degeneraciji i dakle propadanju urođenih posturalnih refleksa. Tu ću povući analogiju iz fitness centara… Naša tijela se brzo prilagođavaju na stimulacije, odnosno vježbanje aktivirajući tjelesne mehanizme (mišiće, živce, cirkulaciju) da bi ih uspješno izvodili. Uklonite te stimulanse, tj. aktivnosti i tijelo će vrlo brzo atrofirati. Proizlazi pitanje kako tijelo aktivirati da bismo te mehanizme probudili i vratili tamo gdje su bili dok smo odrastali.

Tjelesna aktivnost. Da, zasigurno ste bojažljivo očekivali da ću u jednom trenu ubaciti i ovo Sotonino djelo. Ipak, sada nužno ne zagovaram redovite posjete teretanama ili fitness studijima i ne govorim o strogim režimima prehrane. Za pravilno držanje bi na prvu trebalo uključiti aktivnosti poput plesa (latino plesovi, orijentalni…), plivanje, jogu ili pilates, golf, tai chi ili neku borilačku vještinu – uglavnom, sve aktivnosti koje traže koordinaciju, ali i stabilnost centra trupa.

Od najmanje i možda vama trenutno najlakše izmjene je da umjesto stolice na kojoj sada sjedite, sjednete na veliku (pilates) loptu ili između stolice i pozadine stavite mali klimavi gumeni jastučić, tzv. wobble cushion. Na njima ćete podjednako jačati posturalne reflekse i mišiće koji vas drže uspravnima istovremeno.

Ne morate za njima sjediti dugo; u početku sjednite na pet minuta, te nakon tjedan do deset dana produžite vrijeme sjedenja za dvije do tri minute. Povećavajte minutažu dok ne postignete visokih petnaest ili još bolje, dvadeset minuta što će dnevno biti dovoljno da činite dobro tijelu, čak i ako nemate vremena (čitaj: spartanske volje) da se više posvetite nekoj fizički jačoj aktivnosti. Tako ćete bar malo unijeti promjenu, a dok vam se nešto podiže ili spušta s weba slobodno malo kružno vrtite tijelo sjedeći na lopti ili lagano skakućite na mjestu. Sve je to blago, a opet aktivira nervni sustav.

Trećom metodom poboljšavamo držanje efikasnom ergonomijom čime direktno utječemo na potencijalnu bol te ispravljamo držanje tijela. Najveći i jedini, ali potencijalni minus ovog koraka je financijski aspekt koji može, ali opet, ne mora izaći. Radi se o tome koliko je pametno postavljena vaša radna sredina.

U ovom slučaju mislim na visinu tipkovnice i miša, njihovu visinu te oblik; poziciju monitora, razinu stola, tj. stolice. Rješenja mogu kao i kod prošle točke biti suptilna. Pod pretpostavkom da provodite puno vremena ispred računala, koristite slušalice koje ste dobili uz mobitel za sve razgovore. Bilo obične ili bežične, ruke će vam biti slobodne, nećete ramenom pridržavati mobitel dok tipkate, a mobitel je ionako uz vas na stolu. Nevjerojatno je koliko malo ljudi koristi te slušalice, a svima nam dolaze s mobitelom.

Ako vam je stolica na poslu neugodna i uzrokuje bol u leđima, razgovarajte sa šefom o kupnji nove ili, ako razgovor bude neuspješan, kupite je o vlastitom trošku, pri čemu je u slučaju otkaza ionako nosite sa sobom. To je još jedan biser koji me čudi. Ljudi će radije trpjeti bol u leđima, uzimati bolovanja, gutati tablete ili kupovati odjeću, obuću i putovanja na kredite umjesto da investiraju u udobnost i time vlastito zdravlje. Pa čak i veću učinkovitost što na poslu, što kod kuće jer će bistre glave bolje obavljati željeno.

Apsolutno sve što se nalazi na vašem radnom stolu i njegovoj neposrednoj blizini bi trebalo biti lako dostupno tako da se nimalo ne naginjete niti u jednu stranu, a kamoli okrećete i saginjete. Blizina – taman onoliko koliko vam ruke mogu ugodno i lako doseći.

Isto vrijedi i za položaj cijeloga tijela. Sjedite na stolici s pozadinom i leđima čvrsto na osloncu; stopala trebaju biti sasvim na podu, pod pravim kutom u odnosu na potkoljenicu; potkoljenice nikada ne smiju ići ispod stolice i time iza koljena; svi udovi, tj. laktovi i koljena bi trebali biti pod pravim kutom; vrat opušten, a glava tek minimalno spuštena; ramena također opuštena i nikako ne zgrčena.

Da, sve metode koje sam u ova dva tjedna spomenuo su urnebesno lagane i ne traže dizanje kredita, odlaske kiropraktičarima ili nošenje anatomskih pomagala. Traže jedino volju i želju da si sami pomognemo.

 

Japanska žena – yamato nadeshiko

$
0
0
Japanska žena

Ovakva očekivanja od japanske žene potječu iz Edo razdoblja (XVII – XIX. stoljeće), a kao glavnog krivca mogli bismo odrediti budizam. Zahvaljujući njemu japanska žena ima loš položaj u društvu, označene su kao nečiste zbog menstrualnih ciklusa i rađanja, pa ih treba držati što dalje od svetih mjesta.

Njihovo mjesto je uvijek iza muškarca, ne trebaju obrazovanje, dovoljno je da se bave kućanskim poslovima i razmišljaju kako ugoditi glavi obitelji. Iz tih razloga u nekim obiteljima i danas vlada pravilo da se žene kupaju zadnje.

U Meiji razdoblju (1868 – 1945) dolazi do nasilne modernizacije japanskog agrarnog društva, vlada grozničavo razmišlja kako se zaštititi od pretjeranog utjecaja Zapada i smišlja idealnu formulu kontroliranja mase. Na dnu piramide nalazi se pojedinac, jedinka najmanje vrijednosti.

Tek stupanjem u brak i osnivanjem obitelji postaje uvažena karika lanca. Skup obitelji čini naciju pod pokroviteljstvom cara uzdignutog do božanskog statusa. Socijalna struktura starih samurajskih obitelji baziranih na poštivanju oca na taj način je preživjela u svim segmentima ove hijerarhije.

Položaj japanske žene u Meiji razdoblju reguliran je zakonima; ono što žena donese u brak postaje muževa svojina, a u slučaju muževljeve smrti, ta dobra se prvo raspodjeljuju muškim nasljednicima koji kasnije odlučuju koliko će od toga pripasti majci.

Muž također zakonski može imati koliko god želi konkubina i one mogu ući u obitelj punopravno kao i žene. Sinovi konkubina imaju veća prava i stječu bolji tretman nego kćeri supruga. Od japanske supruge očekivala se čestitost i vjernost, zauzvrat im se davao poseban bodež kako bi si mogle same presuditi ako učine nešto nepromišljeno. To je, pak, dovodilo do velikog broja samoubojstava kada su udane žene bile silovane. Ovo razdoblje japanske povijesti u usporedbi s prijašnjima ipak se smatra napretkom, ostvarena je mogućnost edukacije žena, iako se uglavnom radilo o djevojačkim školama u kojima se podučavalo kako biti dobra žena svom mužu i dobra majka svom sinu.

U vrijeme II. svjetskog rata od žena se ponovo očekivalo da budu podrška muževima i sinovima, ovoga puta u borbi za zemlju i cara. Vlada je ponovo odigravala ključnu ulogu u ispiranju mozgova organizirajući žene pod sloganom ‘ne trebam ništa dok rat ne završi‘. Sve je bilo podređeno uspjehu u ratu, od propagandnih poruka u novinama i na radiju do vrlo morbidnih ‘čestitki’ kojima se ženama čiji su muževi i sinovi poginuli u ratu čestitalo na polaganju života u čast nacije i samog cara.

Žene su se čak pismeno morale i zahvaliti na ovakvim vladinim porukama, nije bilo dopušteno nikakvo drukčije razmišljanje, a kamoli djelovanje, osim slijepe poslušnosti i izvršavanja nametnutih im dužnosti.

Šok poraza u ratu i atomske bombe na japanskom tlu nakon, kojih bog-car potpisuje kapitualciju, doveo je do konfuzija na svim nivoima u društvu. Ovo poslijeratno razdoblje posebno je bilo teško za žene; do sada im se govorilo budite kod kuće i pomažite svojim muževima i sinovima, a sada dolazi demokracija, činite što želite, sloboda vam je zajamčena.

Dio žena uključio se u izgradnju Japana po tim modernim principima demokracije, ali za veći dio žena to je bilo premalo vremena za takvu drastičnu preobrazbu.

Svijet kroz oči Japanaca i Japan kroz oči svijeta su se drastično mijenjali nakon II. sv. rata; Japanci su imali loše mišljenje o Amerikancima – personifikaciji čitavog zapadnog svijeta – zbog okupacije, a svijet je imao loše mišljenje o Japankama, smatrao ih je prostitutkama, ponajviše zbog pan-pan djevojaka koje su opsjedale američke baze. Žene koje su izgubile svoje kuće, obitelji, muževe i djecu tražile su način kako preživjeti u poslijeratnom Japanu i jedan dio njih odlučio se na ponižavajuću prodaju svojih tijela.

Nakon ‘odlaska’ Amerikanaca, a posebno nakon Olimpijskih igara u Tokiju 1964, Japan je ponosno mogao pokazati svoju transformaciju. Zemlja koja je izgubila rat prije 20 godina sada je ekonomski div, a masovna proizvodnja i masovna potrošnja uvjerile su japansku ženu da je shopping dobra stvar. Za njega im je potreban novac, znači, trebaju pronaći muškarca koji zarađuje ili ga same stvoriti.

U šezdesetima su stvoreni neki novi ideali japanskog društva; nema više bespogovornog služenja božanskom caru, vlada je sada tu kako bi im samo dala upute o prilagođavanju novonastaloj slobodi u odlučivanju. Obitelji su postale samostalne zajednice u kojima muževi još uvijek naporno rade, dok su im žene potpora i majke njihove djece.

Sve više ljudi odlazi živjeti u gradove, dok farme i seoska domaćinstva ostaju na brigu ženama i starijim članovima obitelji. Za muževe postaje bitno zaposliti se u dobro stojećim poduzećima dok se djeca posvećuju učenju razmišljajući o ulasku u jednako dobre firme kao i njihovi očevi. Time počinje faza stvaranja natjecateljskog društva Japana.

Statusi japanske obitelji šezdesetih se drastično mijenjaju, tehnološke novotarije se moraju imati jer štede vrijeme i olakšavaju život brzog tempa, mnoge žene su se pronašle u tim novim idealima i nisu stigle razmišljati o vanbračnim pustolovinama ili razvodima, još uvijek su bile na neki način one stare yamato nadeshiko. S druge strane vukli su se repovi prošlosti; odnosi sa osobama drugog spola dugo se smatrao nepristojnim.

Do rata japanske cure i dečki nikad nisu smjeli ostajati sami bez nadzora starijih dok se nisu zaručili; dogovoreni brakovi bili su još uvijek uobičajeni, a držanje za ruke i ljubljenje u javnosti veliki tabui japanskog društva.

Uhodanost takvog sistema i predvidljivost života dovela je do prvih pomisli u glavama Japanaca; sve ionako nakon obrazovanja vodi prema braku, a nakon njega je prva faza života završena – želim živjeti u toj prvoj, neobaveznoj, slobodnijoj fazi neko vrijeme, želim se zabaviti prije braka.

Posebno zahvaljujem mojoj dragoj prijateljici Ai za informacije i razgovore na temu japanske žene.

Smogovci

$
0
0
Bongov Ivel Ultra tijekom programiranja robota

Godine 1990. u odličnoj i jedinstvenoj Enciklopediji naučne fantastike Zorana Živkovića, jedne od zaslužnijih ličnosti za njegovanje i razvoj ex-yu znanstvene fantastike (spomenimo samo sukob na stranicama Siriusa u kojem se Živkovića optužuje da na Euroconu u Bruxellesu 1978. godine nije dovoljno predstavio samoupravni sustav SFRJ, ne bi li potom, srećom neokrznut, bizarnim optužbama stvorio fenomenalan Zvezdani ekran), natuknica o dječjoj seriji TV Zagreb Smogovci nije našla svoje mjesto. Ništa čudno s obzirom da do današnjeg dana Smogovci u SF zajednici nisu postali potpuno priznat dio stvaralaštva, a na konvencijama je doista izuzetno rijetko da itko oblači odijelo čudovišnog Krona. Identitet pomalo purgerske serije koja znanstvenoj-fantastici nije potpuno posvećena, već njome koketira kao s pomalo infantilnim deus ex elementom, nije nadvladan, ne bi li posljednje čavle dao i sam autor odvevši Smogovce na put nacionalizma teško pomirljivog s pozitivnim geek duhom znatiželje, učenja i kreativnosti.

Klinac čoban vs. klinac genijalac

Trudeći se promišljajući Smogovce biti izrazito kulturološki-faktografski precizan, nemoguće je ostati izdvojen iz linije vlastite memorije. Možemo pomisliti na nostalgiju, istu onu koju Don Draper predstavlja kao ‘bol od stare rane’. Smogovce sam prvi put gledao kao osmogodišnjak u pauzama uličnih građenja ‘kućica’ i ‘deset, devet’, ne bismo li iz njihovog duha crpili jednaku inspiraciju za igru, samo stupanj neviniju od one koju Johan Huizinga u Homo ludensu identificira kao pokretača svakog relevantnog stvaranja.

Upravo su iz Smogovaca u glave klinaca dolazile ideje da se samostalno može napraviti humanoidni robot, a onda jednostavno programirati računalo kao što to radi Bongo. Eh, Bongo… Domaća pop kultura raspolagala je osamdesetih nekolicinom upečatljivih dječjih junaka naslijeđenih iz prethodnog desetljeća – Slavko Štimac kao Ranko u Vuku Samotnjaku i Ljuban u Vlak u snijegu izgradio je karakter dobroćudnog, zadruzi vjernog čobana, a Mladen Vasary za opće dobro uvijek spremnog Pere. Bongo je bio nešto radikalno drugačije – dječak iz Zagreba nadnaravnih sposobnosti koji spaja čipove, liječi od sljepila, spašava astronaute, traži naftu…

Bongo je označavao pobjedu znanju okrenutog urbanog klinca nad dragim, simpatičnim i zaigranim, ali arhaičnim seoskim vršnjacima. No osim prirodno nadarenog Bonga, Vrageci su imali još ‘konja’ ili, u ovom kontekstu prikladnije, ‘molekulu’ za utrku. Cobra, otkačeni kemičar, bio je sposoban svojim izumima djevojku pretvoriti u sirenu, sebe u vukodlaka, a kantu željeza uz mačji mozak i domaće računalo Ivel Ultra u robota!

Propušten Spielbergov poučak, Smogovci su vrhunce, ali vjerojatno i zgražanje one generacije koja ih je doživljavala samo kao kroničare života u zagrebačkom kvartu i čuvare rijetke videosnimke Azre iz 1981. godine, postigli uvođenjem vanzemaljaca. Mor i Bor u lovu za Kronom te njihovo izravno sudjelovanje u događanjima na Zemlji, pa i u samoj Jugoslaviji (sjetimo se da je u Miloševića ušao Kron!), bili su u domaćoj kreaciji rijetko viđen element. Ne trebamo se čuditi s obzirom da su osamdesete bile plodne godine za izvanzemaljce i klince u kontaktu sa Svemirom, pa spomenimo samo filmove E.T. the Extra-Terrestrial i Flight of the Navigator.

Smogovci su zapravo bili satkani od niti SF baštine i svojevrstan su hommage klasicima poput The Brain from Planet Arous s vanzemaljskim mozgolikm bjeguncem Gorom koji je vrlo nalik Kronu ili pak Universalovim SF hororima iz tridesetih s motivima nesretno nastalih ljudskih čudovišta, sličnih dobrom dijelu Cobrinih kreacija. Ni korelacije s hitovima ere nisu ništa manje – kao što klinci u Weird Scienceu računalom stvaraju ljepoticu, Bongo i Cobra kreiraju robota mačjeg mozga.

Tvorac Smogovaca Hrvoje Hitrec imao je osamdesetih priliku postupno izrasti u svojevrsnog domaćeg Spielberga i Lucasa. Kritika je hvalila njegov roman s elementima znanstvene fantastike Ur, a nama je još zanimljivije kako je roman za djecu Eko Eko sa simpatičnim vanzemaljcem, dječjim putovanjem raketom i ekološkom premisom odlično odgovarao globalnom karakteru ere. Hitrec je izabrao drugačiji put te je prilično čudno promatrati kako isti autor stvara tako geeky zabavan fenomen kao što su Smogovci i izljeve o ‘Srbendama’, što doista čini u svojim zapisanim sjećanjima. Takva aktivnost pretočila se i u neobičnije Smogovce koji su nama, već odraslijoj djeci, 1997. godine odisali sumnjivim duhom koji nam nije bio previše cool iako smo paralelno s onim epizodama iz 1992. godine skupljali sličice Cro Army.

Doista je šteta što je došlo do ovog ‘zatipka’. Današnji klinci pak Smogovce gledaju nešto manje uzbuđenim očima, u što sam se osobno uvjerio vodeći ih kroz Peek&Poke i predstavljajući pravu Ivel Ultru kao Bongovo računalo. Razočaravajuće, s obzirom na razinu nostalgičnog/geek (komercijalnog) napora koji su prema sličnoj baštini uložili u stavu prema pop kulturi ozbiljnije zemlje. Vrijeme je da se sjetimo teze o nostalgiji. Stara rana je otkrivena.

‘Blacksad’– pakao, tišina

$
0
0
Blacksad

Otkako je umjetnosti, otkako je čovjek prigrlio područje ljudskog djelovanja zvano umjetnost, biti umjetnik bilo je izuzetno zajebano i stresno. Krv, znoj i suze bili su svakodnevnica svakog pojedinca koji je svoju kreaciju, talent i viziju želio istisnuti iz sebe i stvoriti djelo koje će zadužiti civilizaciju, nadživjeti njega, samog autora i postati trajna vrijednost. Neovisno o kojoj sferi umjetnosti pričamo, bila to pisana riječ, slikarstvo, kiparstvo, arhitektura, glazba ili pak možda film, rijetki su umjetnici čiji je rad odmah prepoznala i struka i sami konzumenti umjetnosti, običan plebs.

Nerazumijevanje okoline, stalne borbe s taštinama kolega, noževi u leđa i vječni hod po rubu egzistencije bili su vjerni pratioci većine onih sretnika ili nesretnika, kako hoćete, koji su baš umjetnost prihvatili kako svoj životni poziv. Ni strip, kao deveta umjetnost, nije lišen takvih problema. U svijetu stripa gotovo da ne postoji autor čije ime ne vuče nikakve repove i, kad se priča o njemu, priča se isključivo o njegovom radu, a koji je i plebiscitarno obožavan. Mnogi veliki umjetnici postali su žrtve svojih uvjerenja ili, još bolje, raznoraznih tumačenja njihovih uvjerenja. Njihova značajna djela gurnuta su na marginu, a u prvi plan je isplivao samo njihov prljavi veš. Jednako kako su Knut Hamsun i Leni Riefnestahl u kolektivnoj svijesti ostali nacisti (a ne veliki umjetnici), Richard Wagner i Fridrich Nietzsche antisemiti, Ezra Pound fašist, Momo Kapor četnik, a David Grifith rasist i kukluksklanovac, u svijetu stripa veliki Herge i njegov legendarni novinar Tintin su rasisti.

Bez napada lažnih moralista nisu prošli ni Rene Goscinny i Albert Uderzo čiji su svevremenski junaci Asterix i Obelix u raznoraznim stručnim stripovskim publikacijama proglašavani fašistoidnim i ksenofobičnim likovima. Daleko od toga da neke ovdje izrečene tvrdnje ne drže vodu (posebice glede Mome Kapora), no šteta je da se najčešće umjetnička vrijednost nekog djela i status autora tog djela promatraju kroz prizmu kontroverznih političkih opcija ili svjetonazora dotičnog. Ako se čak i odmaknemo od političkih konotacija u argumentaciji umjetničke vrijednosti nekog stripa, rijetko ćemo naići da je neki strip ili njegov autor, koliko god on velik i značajan bio, lišen pljuvanja i banaliziranja. Alejandro Jodorowski i Alain Moore često su proglašavani luđacima kojima su droge i ezoterija popili mozak. Neila Gaimana znalo se prozivati zbog samodopadnosti i pretencioznog preseravanja, dok se za Gilberta Hernandeza ustanovilo da jednostavno ne zna crtati. O Bonellijevcima… Ah, bolje da ni ne napišem što se sve o njima piše. Inače je stripovska publika, iako malobrojna te danas gotovo getoizirana, zapravo jedna jaaako strastvena ili, možda bolje rečeno, vječno nadrkana, teška i čangrizava publika.

Žanrovski bijes

Publika kojoj sve smeta i koja će uvijek tražiti dlaku u jajetu. Jednima smeta sam autor, drugi nisu zadovoljni pričom, trećima je crtež užasan, četvrti imaju prigovor na hrbat stripa, peti na papir, šesti na naslovnicu, a sedmi muku muče s fontom slova. Čitajući razne stripovske forume i stripovske blogove nailazio sam na tolike količine bijesa i mržnje da sam gotovo mislio da čitam kojekakve navijačke ili političke forume, a ne forume posvećene crtanim romanima.

Jedna od rijetkih iznimki koje potvrđuju pravilo je Blacksad, remek-djelo španjolskog dvojca Juana Diaza Canalesa i Juanja Guarnida. Jedan od rijetkih stripova koji je, barem koliko je meni poznato, lišen nekih većih kontroverzi i pripadajuće gorčine. Kada se prvi album iz serijala nazvan ‘Negdje među sjenama‘ pojavio krajem 2000. godine, bilo je to poput sjajne komete na nebu koju nemamo priliku često vidjeti. Odmah se pokazao kao veliki uspjeh te je za izuzetno kratko vrijeme stekao pravu armiju obožavatelja, postao bestseler i pokrenuo razne teme. Ukratko, kad pričamo o Blacksadu, postoje dva pola strip publike. Ona koja nikad to čudo od stripa nije držala u rukama i nema baš nikakvo mišljenje o njemu te oni sretnici (među kojima sam naravno i ja) koji ga obožavaju. No, ne bez razloga.

Zamišljen i realiziran kao krimić u slikama u maniri najvećih majstora žanra tridesetih i četrdesetih godina prošlog stoljeća i pojačan velebnom galerijom živopisnih likova, Blacksad od svoje prve stranice jednostavno opčinjuje, obara, drogira. Način na koji Canales čitatelja u hipu uvlači u zavodljivi i mistični svijet noira je fascinantan. Slijedeći klasične postulate žanra, u svega pedesetak stranica, već u prvom albumu ‘Negdje među sjenama‘  Canales, uvodeći nas u život Johna Blacksada, privatnog istražitelja mutne i nejasne prošlosti, otvoreno baca karte na stol i pokazuje što sve možemo očekivati u ovom stripovskom serijalu. Imamo misteriozno ubojstvo lokalne ljepotice s kojom je naš junak naravno imao stanovitu prošlost. Na svakoj stranici čujemo glas iskusnog naratora koji s distance promatra ljudsku bijedu i ljudsku niskost, osjećamo kapi kiše koje jednoličnim ritmom natapaju njegov baloner, vidimo svakodnevnicu noćnih barova, kockarnica i jeftinih hotela, a pohlepa, ljubomora, zločin i osveta su neizbježni elementi Canalesova opusa. Sve ovo navedeno asocira na majstorska djela virtuoza tvrdokuhane proze poput Raymonda Chandlera i Dashiela Hametta te na remek-djela detektivskog filma kojim su suvereno vladali redatelji poput Jonha Houstona, Howarda Hawksa ili Raoula Walsha.

Ljudske životinje

No, umjesto, s obzirom na žanr, očekivanih crno-bijelih slika na kojima dominira antijunak bogartovskog tipa, Canales i Guarnido rade totalni šou i prekrasnim akvarelom u boji uvode nas u antropomorfni svijet životinjskog carstva, odnosno, svi likovi su životinje sa ljudskim osobinama. Govore, hodaju na dvije noge, oblače se, žive u kućama… A njihove karakterne osobine povezane su s njihovim životinjskim odlikama. Kad se malo bolje zagledate i zamislite, to je u ovom slučaju vrlo zabavno. Na primjer, gotovo svi policajci su psi, ljigavci su gmazovi. Naš junak je markantni crni mačor.

Druga epizoda pod naslovom ‘Artic-Nation‘ ugledala je svjetlo dana 2003, a osim što su žanrovske postavke ostale više-manje iste kao i u prethodniku, tema koja se obradila bila je još mračnija i mučnija. Naime, Canales u ovoj epizodi prodire u srž društvenih problema i beskompromisno čačka po pomahnitalom rasizmu koji zahvaća nekoć mirnu gradsku četvrt. Vidimo polarne medvjede obučene u jezive odore i kukuljice Ku-Klux-Klana kako zagovaraju supremaciju bijele rase nad obojenim stanovništvom. Ono što možda najviše fascinira u ovoj priči je Canalesovo fantastično seciranje ljudske psihe, odnosno prepoznavanje zla u ljudskoj prirodi koje čovjeka tjera da koristeći se manipulacijama, ideologijama i parolama zapravo vodi brigu isključivo za svoje osobne interese i potrebe. Canales shvaća i tumači nam da su gotovo sve ideologije sagrađene na temeljima mržnje i netrpeljivosti najčešće paravan za gramzivost, pohlepu, pljačku.

U trećoj epizodi koja nosi ime ‘Crvena duša‘, a na policama strip knjižara pojavila se krajem 2005, Canales otvara novo poglavlje u povijesti beščašća. Problematika hladnog rata, paranoja od crvene opasnosti, makartizam, utrka za atomskim naoružanjem, špijunaža, političke spletke i potpuna društvena nesigurnost glavni su motivi ‘Crvene duše’. Bez obzira na izuzetnu zanimljivost teme, na uključivanje romanse, naravno, lišene hepienda, koja doprinosi daljnjem razotkrivanju Blacksadovih ljudskih (hm…) slabosti, mislim da je ‘Crvena duša’, iako bez svake sumnje izvrstan strip, možda najslabija karika čitavog serijala. Čini mi se da je Canales u potrebi da se u pedesetak stranica stripa pozabavi raznim temama zagrizao u preveliki kolač, te da mu zbog toga naracija na momente ruši.

Pakao, tišina

No, ove godine izdavačka kuća Bookglobe na hrvatsko tržište lansirala je i četvrti dio Blacksadovih avantura (kao što je ‘odgovorna’ i za prva tri), epizodu pod imenom ‘Pakao, tišina‘, koja čitav serijal vraća na sam početak, u jednostavnu genijalnost.

Radnja je ovaj put smještena u New Orleans, u 1950. godinu. Karneval Mardi Gras je u punom jeku, a John Blacksad, pomoću svog vjernog pomoćnika (eto, i Blacksad poput većine strip junačina ima svog pratitelja), lasice Weekleyja, dolazi do glazbenog producenta Fausta Lachapellea. Predstavivši se kao glazbena mecena i pokrovitelj prepun brige kojem vrijeme curi jer boluje od raka, Faust zatraži od Blacksada da pronađe Sebastiana ‘Little Hand’ Fletchera, genijalnog pijanista i ovisnika o heroinu od kojeg mjesecima nema ni traga ni glasa. Blacksad prihvaća zadatak, no ubrzo shvaća da mu Faust nije rekao pravu istinu te shvaća da je upao u mrežu manipulacija. Usprkos tome, ne odustaje od pronalaska Sebastiana jer ga zanimaju razlozi njegova nestanka.

Canales i Guarnido nam još jednom poklanjaju savršeno kadriranu priču u kojoj dominiraju iste one niske pobude, ljudske slabosti i sveopća dekadencija, elementi koji su svojevrsni trademark čitavog serijala. No, u ‘Paklu, tišini‘ nailazimo i na jedan značajan iskorak vezan za strukturu samog scenarija. Bez obzira na to što se pri nekim objašnjenjima Canales znao poslužiti flashbackovima i ranije, prve tri epizode slijede uglavnom linearnu naraciju, no ‘Pakao, tišina‘ gotovo je čitav izgrađen oko skokova u prošlost bez kojih bi bilo nemoguće ispričati ovu priču. Također, glazba kao jedna od bitnih značajki Blacksada ovdje dobiva dimenziju više. Dok je u ranijim epizodama ona bila samo sporedni dio stripa važan uglavnom zbog atmosfere, poput jazza u sutonu, u ovoj epizodi glazba nije više samo pozadina, ona je pokretačka točka čitave priče. Nakon što zatvorimo ovaj album i zaklopimo oči, osjetit ćemo opipljivost glazbe koja prosto vrišti sa stranica. New Orleans, delta Mississipija, talentirani crni glazbenici s one strane zakona koji praše sirovi i zavodljivi blues, dijabolični producent imena Faust i genijalni glazbenik čija je karijera uništena heroinom, bez ikakve sumnje su detalji koji u prvi plan izvlače mit o legendarnom gitaristu Robertu Johnsonu koji je, kako kaže legenda, na ‘Raskršću’ (‘Crossroads’) vragu prodao dušu za talent, mit koji je nedvojbeno poslužio Canalesu za okvir ove priče. Tužne i tragične priče obojane svojevrsnom poezijom.

Crtačko blago

Namjerno sam za kraj ostavio crtež. Hm, malo je reći crtež Juanja Guarnida. Taj Disneyev učenik je svojim prekrasnim akvarelima i kolorom pomaknuo granice crteža u stripu, te natjerao nas da pri čitanju Blacksada puno, puno sporije okrećemo stranice diveći se svakom detalju koji se nalazi na njima. Dok gledate te slike, ni sami ne znate što vam se najviše sviđa u Guarnidovom radu – jesu li to facijalne ekspresije likova koje su nevjerojatne, jesu li to igre svijetla i sjene ili su pak to sitni detalji, koje može na istina, nešto drukčiji, ali jednako briljantan način, nacrtati možda još samo Roberto Raviola, poznatiji kao Magnus. Prikaz karnevalske povorke Mandi Grasa na 34. stranici ovog albuma već sada može ući u antologije svjetskog stripa.

Blacksad je jedan divan strip, strip koji bi mirne duše preporučio svakome, ali baš svakome za koga smatram da zaslužuje da mu se u životu dogodi nešto dobro. No, nisam siguran u veliki uspjeh ove svoje misije. Strip je danas kod nas nažalost na umoru, ponižen, banaliziran, protjeran sa velike scene i gurnut na margine, u geta malobrojnih fanatika koji ne odustaju. Rekonzervatizacija javnog ukusa i oseka kulturne politike stvorili su posljednjih godina prostor koji su popunili kulturni mediokriteti čijim okoštalim glavurdama očito nije jasno da se među nekim šarenim koricama često krije veće blago nego u mnoštvu smeća domaće i svjetske književne produkcije. Blacksad je baš takav strip. Blažen.


Savršeno kuhano jaje

$
0
0
jaja

Jaja su mi jedna od najdražih namirnica. Bjelanjak je, nutritivno gledano, savršen izvor prijeko potrebnih bjelančevina, a žutanjak donosi većinu hranjivih tvari i toliko u zadnje vrijeme omražene masnoće. Ipak, iznimno su hranjiva i vrlo zdrava, suprotno mišljenju da podižu kolesterol – problematika kojom ćemo se također pozabaviti.

Jedno jaje težine pedesetak grama donosi nekih 6,3 grama bjelančevina, jedva pola grama ugljikohidrata i ukupno 5,3 grama raznih oblika masnoća. Kada govorim o jajetu, mislim na cijelo – bjelanjak i žutanjak.

Prije nekoliko desetaka godina jaja su bila vrlo popularna, slogan ‘Svako jutro jedno jaje organizmu snagu daje‘ orio se svim medijima i ljudi su se rado toga držali. Upravo u onome trenutku kada je nekoliko generacija prihvatilo jaja kao jeftinu i sigurnu namirnicu, pojavila su se istraživanja i sukladno tome veliki naslovi u medijima o štetnosti masnoća u jajima, odnosno o štetnosti kolesterola. Ispitivanjima se, u to vrijeme, doista pokazalo da je kolesterol direktno odgovoran za životno opasne bolesti srca i krvožilnog sustava. Potom je sastavljen popis svih namirnica koje sadrže veću količinu kolesterola i time su jaja, tj. žutanjci nepravedno zakinuti.

Vremenom se pokazalo i naučilo nešto drugo. Prije svega bi svako kvalitetno istraživanje ovoga tipa trebalo obuhvatiti dovoljno dug period da bi se pokazao učinak na tijelo kroz više godina. Kod zdravih ljudi, odnosno onih koji nisu iznimno, genetskom predispozicijom, osjetljivi na kolesterol, promjene u razini kolesterola u krvi su neznatne. S druge strane, osjetljivi ljudi – 15 – 30 posto opće populacije – a priori imaju povišen kolesterol, kao i dijabetičari, ozbiljno bi se trebali držati uputa o smanjenoj konzumaciji žutanjaka. Odnos kolesterola unesenog hranom i kolesterola u krvi ovisi o kvaliteti uobičajene prehrane, spomenutoj genetici i otpornosti na inzulin. Hipertenzija, pušenje, manjak tjelesne aktivnosti i pretilost su također povezani s povišenim kolesterolom.

Dakle, zdravi ljudi smiju jesti jaja – žutanjak i bjelanjak.

Gledano iz perspektive dijetalne prehrane, kada se spominju jaja, predlaže se izbacivati žutanjke. Zašto? Ako se radi o dijeti za bolesne osobe, onda je sve jasno. Radi li se o nekome tko želi izgubiti nekoliko kilograma i/ili učvrstiti tijelo, tada se u dijetama koje sadrže i određen udio škrobnih ugljikohidrata preporuča izbjegavati žutanjke jednostavno jer su masni i time povisuju ukupan dnevni zbroj kalorija. S druge strane, žutanjci sadrže lijepu kombinaciju zasićenih i nezasićenih masnoća kao i vitamina, minerala te hranjivih tvari poput kolina, luteina i zeaksantina, tako da smatram da bi se tjedno otprilike u dva obroka trebalo ubaciti i cijelo jaje na dnevni jelovnik.

Sada kada smo riješili zdravstvenu stranu, bacimo se na zabavan dio. Kuhanje s jajima. Ono što svakoga zanima je kako dobiti tvrdo kuhana jaja cijele ljuske bez pucanja te kako ih oguliti. Ustvari je vrlo jednostavno ako pazimo na par stvari.

Ljuske jaja pucaju zbog plinova koji se kuhanjem šire i ona poroznije ljuske će pući. To će se nadaleko češće događati ako jaja izlažete naglim promjenama temperature. Zato ih prije kuhanja izvadite iz hladnjaka i pričekajte dok se ne ugriju na sobnu temperaturu. Tada ih uronite u vodu, također po mogućnosti iste temperature – prilagodite vodu iz slavine – i stavite kuhati. To će smanjiti napor ljuske i omogućiti plinovima da lakše izlaze van. Svježa jaja neće tako lako pucati, što je jedan od pokazatelja starosti jajeta. Bitno je i jaja lagano kuhati s vrlo malo ili bez ključanja. Metode su razne, a ona koju ja volim je sljedeća:

• Ako nemam vremena da se jaja ugriju van hladnjaka, stavim ih u veliki lonac tako da budu jedno do drugoga u istoj ravnini, tj. sloju.
• Prelijem hladnom vodom dubine oko tri centimetra da se prekriju i stavim kuhati.
• Kada voda uzavre, smanjim vatru na najmanje, pokrijem poklopcem i kuham pola minute.
• Uklonim s vatre i pokriveno ostavim u toj vodi petnaest minuta.
• Potom ih isperem pod hladnom vodom i osušim. Nekad ih ostavim u vodi u kojoj su se kuhala i dalje.

Ponekad ću za svaki slučaj dodati malo octa i pola žličice soli da bih dodatno smanjio rizik pucanja ili bar kiselinom octa smanjio curenje bjelanjka. Ocat im može malo promijeniti okus, pa pripazite na to.

Što se guljenja ljuske tiče, vrlo svježa jaja je teško oguliti, a da ostanu cijela i lijepa. Dodavanje soli djelomice će olakšati taj dio, a jaja uvijek gulite počevši od okruglog i šireg dijela prema vrhu jer ćete tako povući i membranu, tj. kožicu između bjelanjka i ljuske te smanjiti kidanje.

Tvrdo kuhana jaja držite u hladnjaku i pojedite unutar pet dana od kuhanja.

Ako vam sirovo jaje padne na pod i razbije se, lakše ćete ga pokupiti ako ga, dok je na podu, posolite jer će sol koagulirati bjelanjak.

 

Top 7 bizarnih reklama

$
0
0
Reklame

7. Swing Wing

Swing Wing je igračka koja se pojavila sredinom šezdesetih, a najjednostavnije se može opisati kao – hula-hup za glavu. Točnije, riječ je o kapi s vrpcama na vrhu, a cijela zabava je u tome da je stavite na sebe, ubrzano vrtite glavom i u najboljem slučaju riskirate mučninu, a u najgorem ozljedu vrata. Retro reklama bizarna je koliko i sam proizvod.

Click here to view the embedded video.

6. Xbox One: Immersive Gaming

Prije godinu dana Sony i Microsoft gotovo su istodobno lansirali nove modele svojih igraćih konzola, PlayStation 4, odnosno Xbox One, što je očekivano rezultiralo reklamnim ratom između dvoje konkurenata. Microsoft je pritom otišao možda mrvicu predaleko svojom uznemirujućom reklamom Immersive Gaming, čiji protagonist halucinira posjekotine po svom tijelu dok igra nasilnu videoigru. Nije za one slabijih živaca.

Click here to view the embedded video.

5. Little Baby’s Ice Cream: This is a Special Time

Little Baby’s Ice Cream lokalni je proizvođač sladoleda iz Philadelphije koji se na tržištu pojavio prije tri godine, a ubrzo je privukao veliku pozornost bizarnim reklamama koje djeluju kao da su proizašle iz noćnih mora. Najpoznatija prikazuje humanoidno stvorenje sačinjeno od sladoleda koje jede – samo sebe! Reklamu su gotovo svi ocijenili jezivom i neukusnom, ali postala je viralni hit na internetu, što je očito i bio cilj.

Click here to view the embedded video.

4. Snapchat – Introducing Snapcash

Popularni mobilni servis Snapchat i tvrtka Square ovih su dana sklopili partnerstvo i predstavili uslugu za mobilno plaćanje pod nazivom Snapcash. Lansiranje novoga servisa popraćeno je dvominutnom reklamom koja najprije prikazuje dvoje tinejdžera kako koriste Snapcash, a onda se sve odjednom pretvori u glazbeno-plesnu točku s iritantnom, ali zaraznom pjesmom. Naravno, reklama je brzo privukla pozornost te je u tjedan dana pregledana više od 2 milijuna puta na YouTubeu.

Click here to view the embedded video.

3. Old Spice: Motorcycle

Old Spice posljednjih godina privlači veliku pozornost svojim duhovitim i inovativnim marketinškim kampanjama u sklopu kojih su se pojavile i neke krajnje bizarne reklame. Među njima se posebno ističe Motorcycle, za koju možemo reći da je istovremeno smiješna i uznemirujuća te da ima zanimljive specijalne efekte.

Click here to view the embedded video.

2. PlayStation 2 – The Third Place

Marketinške kampanje za slavnu Sonyjevu konzolu redovito su zalazile u područja kojima se mnogi veliki brendovi ne usude kročiti, što je rezultiralo brojnim nekonvencionalnim reklamama koje su često nailazile na oprečne reakcije. Na Sonyjevim kampanjama bio je angažiran i dežurni “redateljski čudak” David Lynch, čije reklame za PlayStation danas imaju svojevrstan kultni status. Jedna od najpoznatijih je The Third Place iz 2000. godine koja nadrealnom atmosferom uvelike podsjeća na redateljev klasik Eraserhead.

Click here to view the embedded video.

1. Reklame iz Japana

Na bilo kakvoj ljestvici bizarnih reklama one japanske definitivno odnose pobjedu, pri čemu je uistinu teško odabrati samo jedan video. Srećom, YouTube je pun kompilacija japanskih reklamnih uradaka, a u nastavku izdvajamo jednu koja će vam dati dobar uvid u neobičan i osebujan svijet oglašavanja u ovoj zemlji. Pripremite se na smijeh, šok i nevjericu.

Click here to view the embedded video.

Japanski speed dating

$
0
0
Speed_dating

SEPH: Hej, Chisato, trebam napisati novi članak za rubriku Big in Japan, što ima nova u Zemlji Izlazećeg Sunca?
CHISATO: Bila sam s frendicom na speed datingu; misliš li da bi to zanimalo čitatelje u Hrvatskoj?
SEPH: Speed dating? Pa to je bio hit baš negdje prošle godine i kod nas, mislim da se malo izlizao do danas. Kako je kod vas?

Chisato, japansku prijateljicu iz Kobea, nisam upoznao uživo; još uvijek ‘mailamo’ i ‘chatamo’ ne bojeći se da ćemo ispucati sve teme kada se nađemo sljedeće godine i sada smo odlučili podijeliti razmišljanja o društvenim temama.

U Japanu, kao i kod nas, za samce 35+ ima jako malo mjesta za izlaske pa se ta generacija mora gužvati s mlađima od sebe i glumiti da se barem osjeća kao da joj je deset godina manje. Nekad aranžirani susreti unutar obitelji i očekivana podređena uloga žena u obitelji danas se mijenja. Japanke su itekako dobro plaćene i mogu ganjati karijeru pa nedostatak slobodna vremena u traženju partnera za izlaske ili nešto više mogu kratiti na speed dateovima ili, doslovce prevedeno, brzim spojevima.

Prosječni japanski speed dating održava se jednom tjedno, obično u nedjelju kada većina Japanaca ne radi. Svaki pojedini susret traje tri minute, a to vrijeme može se i skratiti ako to oboje požele. Japancima je pomalo i neugodan ovakav tip druženja, ali što mogu kad rade od jutra do sutra i ne mogu ili ne žele partnera silom prilika naći na poslu. Japankama je čak i neugodnije, pa dolaze s prijateljicama i zbog toga se često događa da je na druženjima više žena nego muškaraca. Tako se i Chisato našla na jednom brzinskom dejtu nakon što ju je prijateljica nagovorila da se zajedno prijave.

Japancima svakako nije pretjerana cijena od 150 kuna za jedan takav trosatni izlazak uz večeru s pićem gdje mogu upoznati petnaestak ili više potencijalnih partnera. Prvo što je moju prijateljicu zasmetalo jest niža cijena ulaznice za strankinje (zapadnjakinje) i to do 50 posto. Sve dok nije čitavu predstavu ležernije primila, zamjerala je i pomalo snobovskom držanju ostalih Japanki koje su očito samo čekale da se njih impresionira bez da su i same pokazale neku osobnost. Frajeri su pak bili komični; ili su bili luzeri koji glume zajebante ili su bili preozbiljni u te tri minute koje su imali na raspolaganju.

Chisato nadalje tvrdi da je imala prevelika očekivanja od same predstave, a mogućih petnaest partnera izmiješalo joj se bez obzira na to koliko je revno upisivala ocjene na unaprijed pripremljene kartončiće. Japanci, tipično japanski, ovakvu ubrzanom upoznavanju pristupaju s previše žara i zbog kontinuiranih neuspjeha mogu pasti u depresiju. Japanska vlada koja dobrim dijelom i financira udruge koje se bave speed datingom pobrinula se i za ‘luzere’ koji su nakon trideset ili više natjecanja ostali bez partnera, ali i bez samopouzdanja. Otvoreni su mnogi posebni odjeli za psihosomatske poremećaje uzrokovane lošim rezultatima na speed dating zabavama, a liječnici već upućuju oboljele na liječenje u bolnice. I sama Chisato se smije tome kakve sve ideje Japanci dobivaju u brizi za čovjeka.

Prodavači magle iz prošlosti

$
0
0
Lepenski vir

Obožavam u Hrvatskoj izuzetno rijetke autore, kreativce s gomilom znanja – od ekonomije do etnologije – koje spretno slažu u jedinstvena djela čitljiva u dahu. Skupini takvih pripada i Francis WheenGuardianov autor i tvorac djela Kako su prodavači magle zavladali svijetom. Wheenova teza je intrigantna – od sedamdesetih godina sustavno opada prosvjetiteljska vjera u napredak i znanje, a prostorom medijske komunikacije i svakodnevice počinju vladati astrolozi, proroci Apokalipse, samoprozvani Mesije… Povijest lokalnog new agea među domaćim istraživačima ne postoji, iako bi sustavna istraživanja mogla dovesti do nastanka uzbudljivog štiva, analognog Wheenovu tekstu. Tko je rušio socijalizam? Da, da, to već otprije znamo – nacionalisti, poduzetnici, politički demokrati (…), ali svakako i skupine privržene nekonvencionalnim znanjima i mističnoj duhovnosti. Usredotočili smo se na top 5 fenomena.

5. Däniken

Osim bujanja nacionalizma i energetske krize, sedamdesete su godine Jugoslaviji donijele i invaziju ideja neobičnog švicarskog autora Ericha von Dänikena. Ilustrativan je oglas iz kultne Galaksije koji otkriva da su, gotovo odmah po objavljivanju, na srpsko-hrvatski prevođena sva Dänikenova djela: Sjećanja na budućnost, Povratak zvijezdama, Sjetva u svemiru, Jesu li bogovi bili astronauti? Iza indikativnih naslova kriju se nedvosmislene teze – stare civilizacije poput Sumerana, Maja i Židova ostvarivale su kontakte s izvanzemaljcima, o čemu su sačuvani podaci kroz arheološke spomenike i religijske spise! Bila bi ovo samo marginalna izdavačka pojava da apsolutno svi medijski subjekti nisu u Dänikenu prepoznali potencijal za privlačenje čitatelja – tako najpopularniji magazin Start kreira rubriku nazvanu U stilu Dänikena, kroz koju se najozbiljnije izlažu hrabre tvrdnje. “Istina je da smo još i danas pod kontrolom neke kozmičke civilizacije, iako ona izbjegava neposredni kontakt s nama. U prošlosti je takav kontakt bio neminovan… Oni to čine i danas. I nad teritorijom Jugoslavije javljaju se često njihovi plovni objekti. Zapaženi su i registrirani nad Durmitorom, nad Zlatiborom, nad istočnom Bosnom. JAT-ovi piloti na liniji Split–Zagreb uhvatili su čak i dijelove razgovora između jednog takvog letećeg objekta i baze na Zemlji, iako je njihov sadržaj još dosad ostao tajnom” – pisao je novinar Starta. Četrdeset godina kasnije i dalje su tajni, zaključit ćemo s misterioznim osmjehom Martina Misterije – koji izrazito respektira Dänikena.

4. Baba Vanga vs. Žiher

Predavajući etiku, učenici zaigrani spekulacijom često me znaju pitati što mislim o babi Vangi. Zanimljivo, status “zvijezde” u jugoslavenskim republikama Vanga je počela stjecati već sedamdesetih, paralelno s Dänikenom. Reportaže su javljale da Jugoslaveni masovno odlaze u Bugarsku, ne bi li im Vanga – uz pomoć nevidljivih bića koja s njom razgovaraju – prorekla budućnost. Ipak, da ne bude sve idilično pobrinuo se zagrebački radiestezist Rudolf Žiher – koji je javno reagirao s tvrdnjama da je Vanga najobičniji lažov jer predvidjeti budućnost nije znanstveno moguće. Sam napad ne bi bio ništa neobično da Žiher nije bio autor knjige Rašlje vilinske na raspuću nauke i metafizike – u kojoj je branio upotrebu viska u medicinske svrhe, te tvrdio da gledanjem fotografije određene osobe može utvrditi da li je živa! Očito se valjalo boriti za svakog kupca.

3. Od akupunkture do transcendentalne meditacije

Osim što je već prvorazredno turističko odredište, Milna na Braču u svoju turističku priču može uvrstiti i prestižnu informaciju – mjesto je otvaranja prve ambulante čija metoda liječenja nisu antibiotici i kirurški nož, već zabadanje igala u ključne točke na tijelu! Bila je to zasluga je dr. Pavela Stanojevića, čije se ime navodno nalazilo na listi 20 najjačih akupunkturologa na svijetu. Prema reportaži VjesnikaStanojevićeva ambulanta bila je konstantno “dupkom puna”, što ne čudi s obzirom da je obećano izlječenje srčanih smetnji, glavobolje, vrtoglavice, nesanice, pretjeranog znojenja… Osim dolaska kineske medicine, sedamdesetih i osamdesetih počinje i širenje učenja o transcendentalnoj meditaciji, dok su se u Zagrebu i Beogradu pojavili i prvi majstori za jogu. Zanimljivo, jedno takvo udruženje na stranicama Starta napao je Predrag Figenwald, poznati novinar “novovalnog kruga”: Meštrima iz Habdelićeve činilo se da je jednostavnije plaćati porez nego nositi ime sekte – nakon masovnog samoubojstva Hrama naroda – kompromitiranije nego ikad. A upravo ta beskrupulozna fleksibilnost najviše zastrašuje… Prodavanje mantre se pravno ni po čemu ne razlikuje od prodavanja magle. Wheen zasigurno nije čitao Start, no korelacije u stavu su očite.

2. Lepenski vir

Kako ne bi sve ostalo na maštanju o tajnama starih, ali stranih civilizacija, pronađen je i domaći kandidat za spekulacije – Lepenski vir. Naime, blizu Đerdapske klisure u istočnoj Srbiji otkopani su ostaci neolitske kulture – koji su odisali neobičnostima – sve kuće bile su jednake orijentacije s osnovom zarubljenog kružnog isječka, dok njihova kompozicija podsjeća na ljudsku figuru… Premda su se elementi mogli tumačiti znanstveno i racionalno, do šire javnosti stizale su osebujne interpretacije. Prema tvrdnjama sovjetskih znanstvenika – Sumerani su vjerojatno potekli s područja Đerdapa, dok je još hrabriji bio arhitekt Predrag Ristić s tezom: “Usuđujem se pretpostaviti da su u vjekovnom iskustvu rase, kako bi rekao K.G. Jung, sakrivena opća načela organizacije najvišeg reda funkcionalnosti, koja mogu neočekivano izbiti i predodrediti rješenja kozmičkog doba. Uopće, kult mozga dominira lepenskom kulturom. Iz toga se može pretpostaviti da su Lepenci znali osnovnu funkciju mozga, kao i da se iz njega upravlja kretanjem u prostoru.” Ristić se kasnije prometnuo u istaknutog polumističnog graditelja pravoslavnih crkvi, nadimka Peđa Isus, što potvrđuje našu tezu da se i iza domaćeg new agea kriju iskre podrivanja socijalizma.

1. Parapsihologija

Bauk parapsihologije kružio je Jugoslavijom, možemo slobodno parafrazirati poznatu Marxovu i Engelsovu tvrdnju o komunizmu. Godine 1975. više nije bilo neobično opaziti reklame za knjige Jugoslavija: samoupravljanje, svijet, danas i Fantastična naučna istraživanja – o parapsihologiji, biljkama, sudbini, kako stoje jedna pored druge. Tokom protekle i ove godine mnogi čitaoci su od redakcije tražili da više pažnje posveti fenomenu parapsihologije – pisala je 1973. godine Galaksija koja se snažno trudila biti isključivo “znanstveno-naučna”, ali su čitatelji zahtijevali i teme o čitanju tuđih misli, telekinetičkom upravljanju predmetima, hipnozi… No najistaknutije su dvije “zvijezde” – Džuna Davitašvili, s moći zračenja biopoljem koje liječi ljude, te Uri Geller, s telekinetičkim moćima. Pravi mali medijski rat protiv njihove popularnosti poveo je ranih osamdesetih poznati srpski nuklearni fizičar Vladimir Ajdačić, koji je njihovim čudima – poput Gellerova savijanja žlica – pristupao znanstveno hladno, utvrdivši da nema apsolutno nikakvih dokaza za tako radikalno kršenje prirodnih zakona. No čitatelji nisu ostali dužni, te su burnim reakcijama iskazivali svoju privrženu vjeru u Džunu i Urija. Kad su se već prestajali kunuti u Maršala.

Richard Castle: Heat Wave

$
0
0
castle heat wave

I: Uvod

U djetinjstvu i svojim formativnim godinama, dobar dio ljeta znala sam provesti kod svoje bake u Zagorju. Dani su mi prolazili u druženju sa sestrom, rođacima i hrpom ljetnih prijatelja iz susjednih ulica; kartali bismo se, igrali ragbi-košarku ili skrivača, trčkarali uokolo bosi, a kad bi postalo prevruće, sjela bih u dvorište ispod brajde i čitala ljubiće. Baka je ljubiće držala u ormariću na katu i svako je ljeto tamo bila nova hrpa. Kad ne bih čitala ljubiće, čitala bih knjige koje sam posudila u knjižnici ili sam pronašla rovareći po bakinim ormarima: malo Agathe Christie i Sir Conana Doylea, malo Zagorke, jedan te isti Hemingway na engleskom, jako puno Vernea… Bilo je to književno okružje u kojem sam stasala, pa stoga nije ni čudno što mi je bilo kakva žanrovska književnost slaba točka.

II: Zaplet

U srednjoj sam školi poprilično dobro ignorirala dosadnu lektiru, čitajući samo zanimljive autore. Tek nešto kasnije, na fakultetu, bolje sam se upoznala s “pravom” književnošću, makar sam i tada najviše naginjala fantastičnom u latinskoameričkom romanu. U to sam vrijeme naučila ponešto o terminima kao što su mainstream književnost, žanrovi, trivijalna literatura i o podjelama koje su grupirale knjige po rasama i kastama. Tako to ide, valjda, u svim aspektima života; osuđeni smo, izgleda, da neprestano rascjepljujemo. I uvijek sam se pitala: zašto? Zašto je književnosti zabranjeno da jednostavno bude – zabavna?

III: Vrhunac

Isto mi je pitanje palo na pamet dok sam čitala Heat Wave – u svakom slučaju krimić, možda i fan fiction (čak i u književnom getu prezrena književna forma), a možda nešto još i gore: marketinški projekt. Riječ je, naime, o romanu koji je nastao kao svojevrsni produžetak popularne serije Castle, s Nathanom Fillionom i Stanom Katic u glavnim ulogama. Superzgodan i superpopularan pisac krimića Richard Castle “nakalemio” se detektivki Kate Beckett i njenom timu, prateći ih na njihovim slučajevima ubojstva s izlikom da provodi istraživanje za svoj novi roman i uzevši Kate kao inspiraciju za svoju novu junakinju, njujoršku detektivku Nikki Heat.

I tako je nastao Heat Wave, roman, fan fiction, marketinški projekt, navlakuša za seriju – nazovite ga kako hoćete – koji je najprije u nastavcima izlazio na službenim stranicama serije između prve i druge sezone, a sada se može naći propisno ukoričen na policama knjižara. Na naslovnici uredno stoji ime autora: Richard Castle, na poleđini su njegova slika i biografija, a između korica je prava pravcata knjiga koja se čita brzo i s guštom.

IV: Rasplet

Heat Wave nije ništa od onog što sam se bojala da će biti. Nije samo posveta seriji, premda će oni koji su odgledali prvu sezonu prepoznati neke scene i citate. Nije roman pisan na brzaka samo da bi se ispunila forma. Radnja je kompleksna, puna obrata i napetosti, baš kako treba. Glavni likovi možda jesu odraz onih iz serije: u knjizi detektivka Nikki Heat ima svoju sjenu u liku superzgodnog i superpopularnog novinara Jamesona Rooka, no radnju romana, kao i razvoj odnosa među likovima, pratimo iz Nikkine perspektive, što je dobrodošao i osvježavajući pristup koji nam daje malo bolji uvid i u likove u seriji. Knjiga je solidno napisana, a prepoznatljiv humor i prepucavanje među protagonistima ne stoje na putu krimizapletu da dođe u prvi plan.

I sve to vjerno dočarava Richarda Castlea kao pravog pisca ovog romana. Krimipriča je intrigantna, baš po njegovom ukusu; u seriji ga možemo vidjeti kako stalno nešto bilježi, što objašnjava brojne preslikane scene i citate, a njegova opčinjenost detektivkom-muzom očita je u tom “ljubavnom pismu” na dvjestotinjak stranica, s “ključnim” scenama točno smještenim na stranici 105. Činjenica da tvorci serije skrivaju pravog pisca kao zmija noge, samo doprinosi poistovjećivanju stvarnosti s maštom.

V: Kraj

Veza između fikcije i fiktivne stvarnosti je jaka, no to ne smeta da se Heat Wave čita kao neovisan roman koji se teškom mukom ispušta iz ruku. Već od prvog poglavlja podsjeća na ljetna poslijepodneva provedena ispod brajde, na kopanje po starim ormarima u potrazi za nepoznatim naslovima, na otkrivanje novih ljudi i svjetova na listovima papira koji sa svakom novom stranicom šuškajući podsjećaju da je riječ o onoj vrsti literature zahvaljujući kojoj smo zavoljeli čitati knjige, davno prije suhoparnih lektira, rascjepkavanja književnosti i potrebe objašnjavanja zašto nekad imamo potrebu čitati knjige koje će nas jednostavno – zabaviti. Nadahnuće, žeđ za intelektualnim izazovom, ljepotu utkanu u riječi i slova, tražit ću negdje drugdje i jednom drugom prilikom. Za sada mi je dovoljna samo zabava…

 

 

Viewing all 836 articles
Browse latest View live